Eleinte csak múló rosszullétnek hisszük, a túlhajszoltság okozta kimerültségre gondolunk, aztán amikor a tünetek erősödnek, elkezdünk gyanakodni. A nők többségénél először rendszertelen menstruáció, fáradékonyság, hangulatingadozás jelzi a változókor kezdetét. Később a női nemi hormon, az ösztrogén termelődésének visszaesésével nemcsak a rendszeres havi menstruáció marad el, hanem megkezdődik egy fizikai tünetekkel megspékelt érzelmi hullámvasút is, amely a változó korba lépő nők millióit érinti szerte a világon.
A menopauzával kapcsolatos panaszokat a női hormonok szintjének fokozatos csökkenése okozza. Az egyes panaszok megjelenése és intenzitása egyénenként eltérő. A nők 70 százalékánál jelentkeznek hőhullámok, 50 százalékuknál depresszió, alvászavar, idegi feszültség, libidócsökkenés, 40 százaléknál feledékenység, fejfájás, 30 százalékuknál pedig szédülés és szívpanaszok fordulnak elő.
Jöhetnek a természetesebb módszerek
A tünetek enyhítésére azonban az utóbbi években mindinkább előtérbe kerültek a természetes kezelési lehetőségek. A menopauza alatti hormonpótlást csak súlyosabb esetekben és bizonyos feltételekkel alkalmazzák a szakemberek. Ilyen természetes kezelési lehetőség a menopauzával foglalkozó kutatások révén évtizedek óta ismert gyógynövény, a fürtös poloskavész, amelynek a kivonatából készült gyógyszer a vizsgálatok szerint a felére csökkentette a páciensek változókori panaszait.
A poloskavész, vagyis a Cimicifuga racemosa az észak-amerikai indiánok tradicionális gyógynövénye, amelyet kígyómarásra, reumás panaszokra is alkalmaztak. A modern Cimicifuga készítmények a növény gyökértörzsének különböző vizes-alkoholos kivonatait tartalmazzák. Egy 2013-ban közzétett összefoglaló cikk 18 klinikai vizsgálatot tekintett át, melyet poloskavészkivonat-tartalmú készítményekkel, több mint tízezer páciens bevonásával folytattak.
Bár több poloskavészkivonat-tartalmú készítmény, étrend-kiegészítő vagy poloskavész-tartalmú gyógytea is forgalomban van a világon, ezek közül kevés olyan létezik, amelynek hatásosságát nagy számú klinikai vizsgálattal igazolták. A 18 vizsgálat közül 9-et a Cimicifuga izopropanolos kivonatával végeztek, kettőt pedig ennek az orbáncfű-kivonatot is tartalmazó kombinációjával. A kutatásból kiderült, hogy a vizsgált Cimicifuga-kivonatok közül az izopropanolos rendelkezik a hatásosságára és biztonságosságára vonatkozó legjobb adatokkal.
Ilyen izopropanolos poloskavész, vagy más néven iCR-kivonat egyedül a Remifemin, és az orbáncfűkivonatot is tartalmazó Remifemin Plus nevű gyógyszerben található. Mindkét készítmény hormonmentes, megbízható, standard minőségű, és évtizedek óta van forgalomban a világ számos országában. Hatásosságuk igazolt, és mivel nincs ösztrogénszerű hatásuk, ezért olyan esetekben is alkalmazhatóak, amikor a hormonkezelés ellenjavallt. A fent említett két gyógyszer közös hatóanyaga az iCR-kivonat amelyet 12 ezer páciensen vizsgáltak, 50 százalékkal csökkentette a változókorral kapcsolatos tüneteket. Az orbáncfűvel kombinált Remifemin plus szedése mellett 53 százalékkal kevesebb hőhullám fordult elő, a kezelt páciensek hangulata 42 százalékkal javult, az alvást pedig az iCR önmagában adva is a 30 százalékkal javította.
A változókor kevésbé látható, de annál keservesebb velejárója
A változókorba lépő nők millióinak életét keseríti meg a hüvelyszárazság, amely nemcsak a szexuális vágyat és önbizalmat veti vissza, de a hétköznapokban is égő, kellemetlen érzést okozhat. A szeméremtest és a hüvelyhám nedvességtartalmának csökkenésével egyidejűleg csökken a szövet tónusa, rugalmassága és ellenállása. Emiatt a hám sérülékenyebbé válik, a sérülések a rosszabb vérellátás miatt nehezebben gyógyulnak, a fertőzésekre való hajlam fokozódik.
Erre nyújt természetes segítséget a Cikatridina hüvelykúp , amelynek fő összetevője a hialuronsav, ami hidratálja és nedvességgel tölti fel a hüvelyhámot. Előnyös hatásait 4 gyógynövény - az aloe vera, körömvirág, teafa és tigrisfű - olajos kivonata egészíti ki. Mivel hormonmentes, olyan páciensek is használhatják, akiknek a hormonpótlást nem javasolják az orvosok.
Írásunkban az alábbi források eredményeire hivatkoztunk:
- Uebelhack et al, Obstet Gynecol. 2006; 107:247-55.
- Beer et al, Evidence Based Complementary and Alternative Medicine Vol. 2013, Article ID 860602
- MMW - Fortschr. Med. 2014; 156 (8)
- Jiang et al., Climacteric, 2015; 18 (4) 559-67