A változókor többféleképpen is jelentkezhet a nőknél. Van, akinek migréneket okoz, mások szorongani kezdenek, van, akinek memóriazavara lesz, megint másoknak az ujjai meg a lábujjai bizseregnek. Csak egy nagyon szerencsés kisebbség nem érez szinte semmilyen diszkomfortot miatta. Miközben a nők 75 százaléka hőhullámoktól, éjszakai izzadástól szenved, a BBC-n közzétett egyik legutóbbi kutatás szerint a klimaxoló nők 75 százaléka semmilyen formában nem jelzi a munkáltatójának, hogy gondjai vannak. A legtöbben természetesen a munkájukat, a pozíciójukat féltik, ezért ha betegszabadságra is mennek, csak kevesen vallják be annak valódi okát.
A legtöbb nő 45 és 55 éves kora között szembesül a menopauzával, amelynek tünetei 2, sőt akár 10 évig is fennállhatnak. Az amerikai szülész-nőgyógyász kongresszuson elhangzott beszámolók szerint csak az Egyesült Államokban naponta 6000, tehát évente több mint 2 millió nő lép be a változókorba. 2018-ban az Egyesült Államokban 31 millió változókorú női alkalmazott dolgozott a munkaerőpiacon, 80 százalékuk pedig napi szinten küzd a menopauza jellegzetes tüneteivel: hőhullámokkal , álmatlansággal, energiaszint-csökkenéssel vagy akár memóriazavarral. Ez egyben azt is jelenti, hogy a munkaerőpiac 20 százaléka kialvatlanul, örök fejfájással küzdve, hőhullámoktól gyötörten dolgozik.
A kínzó csend hatásai
Bár a mellráktól kezdve a cukorbetegségen és várandósságon keresztül elég sok témát meg lehet beszélni a főnökeinkkel a munkahelyünkön, a legtöbb helyen a változókor még mindig tabu. A nők nem akarják bevallani, hogy min mennek keresztül, a férfiak meg nem akarnak "női egészségügyi" témákról beszélni. Pedig ha a Brit Foglalkozásegészségügyi Alapítvány felmérése szerint a nők 20 százaléka úgy gondolja, hogy a menopauza negatív hatással van a munkahelyi viszonyaikra, akkor a változókor körüli csend komoly következményekkel jár. Vannak, akik a fiatalabb főnökeiknek nem akarják elővezetni a problémát, mások attól tartanak, hogy ha bevallják küzdelmeiket, vagy netán részmunkaidős vagy rugalmas foglalkoztatásra váltanak, azzal elvágják a karrierjüket.
Az természetes, hogy néhány múló rosszullétről nem számolunk be a főnökünknek, de itt arról van szó, hogy a menopauzában lévő nők 41 százaléka azt állítja, hogy a tünetek befolyásolják a munkájukat. A nőknél átlagosan 51 éves korban szűnik meg végleg a havi ciklus, és ha marad a menopauza körüli kínzó csend, azzal a munkáltatók is rosszul járhatnak, hiszen megértés és megoldás hiányában felmerül annak a veszélye, hogy a legtapasztaltabb, legképzettebb női munkavállalóikat veszítik el. Mindenkinek érdeke tehát, hogy ez a tabu is ledőljön.
Ha egy cégnél megnyílik a normális, toleráns kommunikáció lehetősége a menopauzáról (ugyanúgy, mint ahogyan a várandósságról, vagy akár a melegségről), akkor a változókor tüneteivel küzdő nők sem érzik majd magukat elszigetelve, és ez átsegítheti őket a nehezebb időszakokon.
Így beszéljen a menopauzáról a munkahelyén!
- Foglaljon időpontot! Ha van egy privát időpontja a főnökéhez vagy a HR-vezetőhöz, akkor sokkal könnyebb lesz elővezetnie a problémát a megfelelő módon.
- Készüljön fel! Akár otthon is elpróbálhatja, hogy mit szeretne mondani, hogy a megbeszélésen minél természetesebben tudja előadni a problémáit.
- Írjon naplót arról, hogy a menopauza tünetei hogyan érintik napi szinten. Mondja el például, hogy a hőhullámokat kellemetlenül éli meg a nagy, nyilvános megbeszéléseken, vagy hogy azért tűnik gyakran fáradtnak, mert rosszul alszik.
- Ajánljon megoldást! Gondolja át, melyek azok a körülmények, amelyek Önnek is és a főnökének is elfogadhatóak lehetnek. Például, ha a kevés alvástól, az éjszakai verejtékezéstől szenved, ajánlja fel az otthoni munka lehetőségét, vagy azt, hogy később kezdhessen a nehezebb napokon. Ha hőhullámok kínozzák, kérje meg, hogy átköltözhessen a légkondicionáló alá. Legyen rugalmas, ajánljon több lehetőséget, és azt is mondja el, ha az orvosával már találtak megoldást, én ön már annak a hatását várja.