Ha fáj a torkunk, az voltaképpen csak egy tünet, ami valamilyen bakteriális vagy vírusos fertőzés miatt alakul ki. Ha vírusos megbetegedésről van szó, azaz a megfázás egyik tünete az emberek nem is igen foglalkoznak vele, hiszen megszokták, hogy a tüsszögés és a köhögés mellett a kaparó torok is a betegség szentháromságának része.
Miért fáj a torkunk?
Bakteriális fertőzés elsősorban a streptococcus nevű bacilus miatt alakul ki, és ilyenkor jelentkezik önmagában a torok vagy esetleg a mandulagyulladás. Előbbi esetben a torok nyálkahártyája megvastagodik, szinte lehetetlenné téve a nyelést, vagy a megfelelő hangképzést. Mindkét betegség szövődménye lehet az érintett területen megjelenő tályog, ez már igen komoly fájdalmat képes okozni és nagyon megnehezíti a gyógyulást.
Korábban a torokban érzett fájdalom sokkal ijesztőbb volt, hiszen olyan komoly betegségek előjele volt, mint a skarlát, a rubeola vagy a diftéria. Mára ezeket a betegségeket megfelelő védőoltásokkal előzzük meg, ezért szinte a világ minden táján sikerül őket kordában tartani, nem jellemzőek már komoly járványok.
Vannak esetek, amikor a torokfájásért nem valamilyen mikroszkopikus méretű kórokozó felelős, hanem külső hatások. Ilyen tipikusan az allergia, aminek az egyik tünete lehet a kaparó érzés a torokban. Egyes ételérzékenységek esetén is megjelenhet torokfájás. A csípős ételek okozhatnak apróbb gyulladást a torokban és előfordul, hogy az erősebb alkoholok is irritálják a nyelőcsövet.
Daganat is állhat a háttérben
A legkomolyabb dolog azonban, ami torokfájást okozhat, az a daganatos megbetegedés. Az életre nem veszélyes, jóindulatú daganatok nagyon ritkán okoznak torokfájást, ezért ha mégis jelentkezik a fájdalom, akkor valószínűleg komolyabb dologról van szó. Fontos tudni, hogy a daganatos betegségek csak előrehaladott stádiumban járnak torokfájdalommal. Sok esetben kísérő tünet a nyelési és a szájnyitási fájdalom is, különösen dohányosok esetében.
Mit tehetünk?
A torokfájás kezelésének számos módszere van. Ha egyszerű nátháról vagy allergiáról van szó, magától elmúlik, míg bakteriális fertőzés esetén az antibiotikum-kúra segíthet. A vírusok sokkal nehezebben kezelhetőek, itt nem is a betegség elmulasztása, csak a tünetek enyhítése lehet a cél, a torokcukorkáktól kezdve a nagyanyáinkról ránk maradt házi kezelésekig.