A Birminghami Egyetem kutatóinak feltételezése alapján az influenza elleni vakcina hatásosabbá tehető attól függően, hogy melyik napszakban adják be. A tapasztalatok alapján a férfiak esetében a reggeli oltás, míg a nőknél inkább a délutáni oltás bizonyult hatásosabbnak.
A védőoltások és a test természetes napi életritmusának szinkronizálása hozzájárulhat az immunrendszer hatékony megerősítéséhez, állítják a kutatók.
Feltételezésük igazolása érdekében a birminghami kutatók a háziorvosok segítségét kérték, akik 300 önkéntes páciens részvételével tesztelték az oltóanyagok hatékonyságát. A 300 idősebb résztvevő egy részét a reggeli órákban, míg egy másik részét pedig délután oltották be a háziorvosok, és a nemek alapján elkülönítették az adatokat.
"Megfigyeltük, hogy a férfiaknál jóval nagyobb volt az antitest-reakció a reggel beadott influenza elleni vakcinák esetében, ami azt jelenti, hogy védettebbé válnak az influenzafertőzéssel szemben" - magyarázta Dr. Anna Phillips, a kutatás vezetője. "A jelenség hátterében valószínűleg a hormonok és az immunrendszer közötti folyamatosan fluktuáló interakció állhat, de a résztvevők körének kibővítésével talán jobban megérthetjük a folyamatot."
Animáció: HáziPatika.com