„Kiemelten fontos, hogy figyeljünk magunkra és egymásra, hiszen a hőguta könnyen kialakul és nagyon veszélyes” – figyelmeztetett Facebook-oldalán a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK). A szakemberek megelőzési és kezelési tanácsokat is összegyűjtöttek.
Erre figyelj a meleg napokon
- Kánikulában a szokásosnál nagyobb mennyiségű vízre van szüksége a szervezetednek. A nagy melegben tehát igyál többet, lehetőség szerint vizet!
- A déli órákban ne tartózkodj a tűző napon, 11 és 15 óra között kerüld a napozást!
- Mielőtt a vízbe mennél, hűtsd le magadat, illetve felhevült testtel semmiképpen ne ugorj a vízbe!
- Töltsd naponta több órát hűtött helyiségben! A légkondicionáló berendezést azonban semmiképpen se állítsd 27 foknál hűvösebbre!
- A ventilátort és a légkondicionálót is csak időként, szakaszosan üzemeltesd!
- Néhány percre se hagyj gyermeket és/vagy házi kedvencet a parkoló autóban!
- Ha napon álló autóban hagyott gyermeket vagy háziállatot látsz, hívj segítséget!
A hőguta tünetei és kezelése
Az NNGYK egy infografikát is megosztott a bejegyzésével, amelyen a legveszélyeztetettebb csoportokat, a hőguta legjellemzőbb tüneteit, illetve a probléma kezelési módjait ismertették. Tájékoztatásuk szerint a leginkább az idősek, a gyerekek, a sportolók és a szabadban fizikai munkát végzők vannak kitéve a hőguta kockázatának. Első körben az alábbi panaszok figyelmeztethetnek a bajra:
- vörös, száraz bőr,
- magas, 39 Celsius-fok feletti testhőmérséklet,
- fejfájás.
Súlyosabb esetben viszont már izomgörcs, zavartság és ájulás is felléphet. Ebben az esetben mielőbb mentőt kell hívni az érintetthez.