„A háziorvosok ne írják alá az új ügyeleti szerződéseket, helyezzék letétbe feladatellátási szerződéseik felmondását, a kórházi orvosok az önkéntes többletmunkájuk felmondását helyezzék letétbe” – a 444.hu cikke szerint ezt szavazta meg a Magyar Orvosi Kamara (MOK) rendkívüli Országos Küldöttközgyűlése szombaton.
A hivatástudat ide már nem elég
A kamara elnöke, Kincses Gyula úgy fogalmazott, évtizedek óta a szabadidejük terhére vállalják, önkéntesen vállalnak ügyeleteket és műszakokat a hazai orvosok és szakdolgozók, hogy a betegek folyamatos ellátása biztosított legyen. Ez a hivatástudat azonban önmagában nem képes a végtelenségig megoldani a helyzetet, és nem elegendő a jó minőségű gyógyítás feltételeinek megteremtéséhez sem.
Éppen ezért a MOK egy újratervezett egészségügyi rendszer bevezetésére tett javaslatot. Ennek lényege at lenne, hogy vagyoni helyzettől függetlenül minden beteg megfelelő ellátásban részesüljön, a pályaképet pedig úgy kellene átalakítani, hogy az hosszú távon motiválja és meg is tartsa a dolgozókat.
Nem viszik tovább a hátukon a rendszert
A kamara most egy hosszú távú egészségügyi átalakítási tervezet kidolgozását követeli. Elvárásuk továbbá, hogy ebben a folyamatban a kormány képviselőin kívül a Magyar Tudományos Akadémia, a szakmai kamarák, a parlamenti pártok delegáltjai és a betegszervezetek is részt vehessenek.
Annak érdekében, hogy követeléseik megvalósuljanak, komoly lépésre szánták el magukat. „A tagság eredményes tárgyalás hiányában a kórházak ügyeleteit biztosító önkéntes többletmunka felfüggesztése, az új háziorvosi ügyeleti szerződések aláírásának megtagadása és feladatellátási szerződéseik felmondása mellett dönt” – olvasható a cikkben. A MOK szerint ezzel egyértelműen jelzik, nem hajlandóak tovább vinni a hátukon egy rossz egészségügyi rendszert.