A vas mennyisége kritikus pont a szervezet működése szempontjából: a megfelelő mennyiség alapvető a sejtek működéséhez, azonban a magas vasszintet olyan központi idegrendszeri betegségekkel hozzák kapcsolatba, mint az Alzheimer- és a Parkinson-kór.
Régóta ismert, hogy a férfiak szervezete és agya több vasat tartalmaz, mint a nőké. Ez az eltérés magyarázhatja, hogy férfiakban általában miért alakulnak ki korábbi életkorban idegrendszeri degenerációs betegségek. A vas szintjének különbségét a menstruációval magyarázzák, ugyanis ennek során a vérrel sok vas távozik a szervezetből. Ezen feltevés kapcsán Dr. George Bartzokis és a Kaliforniai Egyetem (Los Angeles) munkatársai olyan hölgyek vasszintjét kezdték elemezni, akik a menopauza előtt méheltávolításon estek át (vagyis megszűnt a rendszeres menstruáció), és az eredményeket menopauza utáni hölgyek értékeihez hasonlították.
A Neurobiology of Aging oldalain megjelent tanulmány szerint a méheltávolításon átesettek vasszintje magasabb volt, mint azoké, akiknél ilyen beavatkozást nem végeztek - sőt, elérték a férfiakban mérhető értéket.
A kutatók mágneses rezonancia képalkotó segítségével mérték az agy ferritintartalmát (ez a fehérje raktározza a vasat). A vizsgálatban 39 menopauza utáni, továbbá 15 méheltávolításon átesett nő vett részt, az eredményeket pedig 54 férfihoz hasonlították. Számos agyterületen végeztek mérést mind a szürke-, mind a fehérállományban. A méheltávolításon átesettek homloklebenyének fehérállományában olyan koncentrációkat mértek, mint a férfiak esetén. A szürkeállományt illetően nem volt lényeges különbség.
Jelen vizsgálat alátámasztja, hogy az agy vastartalma a menstruáció miatt mutat nemi különbséget. Mindazonáltal ez új terápiás beavatkozási lehetőséget is jelenthet, mivel egyértelműnek bizonyult, hogy az agy vaskoncentrációja függ a perifériás vas mennyiségétől - vagyis befolyásolni lehetne az időskori idegrendszeri degenerációs betegségek kockázatát.
Animáció: HáziPatika.com