Ezért ébredünk fel hajnali 4-kor

Egy alvásszakértő választ ad a kérdésre, miért ébredünk fel mindig hajnali 4 óra körül, és kiderül az is, mire ügyeljünk, hogy jobban aludjunk.

Nincs is annál bosszantóbb, mint amikor végigaludhatnánk szép nyugodtan az éjszakát, de kipattan a szemünk, méghozzá általában ugyanabban az időpontban, hajnali négy körül. Mi okozhatja ezt? Valami transzcendens dolgot sejthetünk a háttérben, vagy a válasz ennél sokkal kézenfekvőbb? A LADBible cikke erre ad magyarázatot.

ébredés, alvászavar
Miért pont 4 óra környékén ébredünk fel? Fotó: Getty Images

Lisa Artis alvásszakértő, a The Sleep Charity vezérigazgató-helyettese válaszában kifejtette: lefekvés után nagyjából 4-5 óra elteltével azt tapasztalhatjuk, hogy kevésbé alszunk mélyen, így könnyebben felébredünk. Tehát aki este 11 körül megy aludni (és ez egy népszerű időpont a lefekvésre), az jó eséllyel hajnali 4 óra felé lép ki a mélyalvási ciklusból, és kezd valamelyest felébredni.

A hormonok szerepe a jó alvásban

Azonban nem ez az egyetlen dolog, ami hozzájárulhat ehhez: fontos szerep jut például a hormonoknak is. „Az alvást a belső óránk, vagy más néven cirkadián ritmusunk irányítja – mondta. Majd hozzátette – Az alvást két hormon, a melatonin és a kortizol szintje szabályozza, amelyek egy szabályos 24 órás mintát követnek. A melatonin segíti az elalvást, míg a kortizol segít felkelni, és ébren tartja az embert.”

Mivel a melatonin termelődésére hatással lehet az okoseszközeink által kibocsátott kék fény is, érdemes lefekvés előtt már mellőzni a képernyőket.

Táplálkozzunk okosan, aludjunk jobban

A túl sok cukor, az alkohol, a koffein valamint a nehéz ételek, a magnézium és a B-vitaminok hiánya mind negatív hatással lehet az alvásra. Érdemes fehérjében és magnéziumban gazdag ételekkel zárni a napot, mint például keménytojást, túrót, tökmagot, spenótot, étcsokoládét, kesudiót, csirkét vagy pulykát fogyasztani, a szénhidrátokban gazdag falatok helyett. És hogy a mosdóba se kelljen annyiszor kimennünk, bölcs döntés lehet, ha lefekvés előtt a folyadékfogyasztást is csökkenjük.

Persze, az életkor vagy a szorongás is befolyásoló tényező lehet. Az aggodalmaskodás nyilvánvalóan nem tesz jót az alvásnak, ezért próbáljunk megszabadulni minden lappangó aggodalomtól lefekvés előtt. Segíthet, ha ezeket leírjuk, akárcsak a lefekvés előtti meditációs gyakorlatok.

Számos tényező játszhat tehát fontos szerepet az alvásminőségünkben, de ha ezeknek csak egy részét megpróbáljuk betartani, máris javulást tapasztalhatunk. És még az is lehet, hogy megszűnnek a hajnali ébrenlétek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra