A kialvatlanság káros következményeiről gyakran lehet hallani. A szakemberek szerint a tartós alváshiány a teljesítőképesség csökkenéséhez, cukorbetegséghez, túlsúlyhoz, szív- és keringési zavarhoz, memóriavesztéshez és csontritkuláshoz is vezethet. Nem mindegy azonban, hogy az alvással töltött órák száma azért kevés, mert valaki túlhajszolt életet él, vagy nem megfelelő környezetben pihen.
Sokan még ma sem fordítanak megfelelő figyelmet az ágy, különösen a matrac minőségére, ahogyan párnát sem a szervezet igényeihez alkalmazkodva választanak. Dr. Moravcsik Bence Balázs, a Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő ortopéd, gerincgyógyász szakorvosa szerint nem kell feltétlenül méregdrága megoldásokra gondolni, ha éjszaka is kímélni szeretnénk a szervezetünket.
"Nehéz megítélni, kinek, milyen matrac a megfelelő, hiszen ez sokszor ízlésbeli különbségeket is jelenthet. Ortopédiai szempontból viszont az az ideális, ha a test alátámasztása nem is puha és nem is kemény, hanem megfelelő módon tartja meg a gerincet. A gerincoszlopra ható erők és a gravitáció miatt nagy a jelentősége a vázrendszer, a vállöv, az alsó- és felső végtagok alátámasztásának. Ha puha a fekvőfelület , akkor ezek a nagyobb terhelésnek kitett végtagok belesüllyednek a szivacsba, az ízületeken és a gerincen pedig aszimmetrikus terhelés alakul ki" - fogalmazott az ortopéd szakorvos.
Nem feltétlenül a méregdrága matracok jelentik ilyenkor a megoldást: a szakember szerint az aszimmetrikus terhelést ki lehet egyensúlyozni egy körülbelül 5 centiméter vastag memóriahabos fedőmatraccal. Ezek éppen azokon a részeken vannak megerősítve - a váll- és a csípőrésznél -, ahol a testünk jobban belesüpped az ágyba.
Ugyancsak nagy a párna jelentősége. Sokan többet egymásra halmoznak, ami megakadályozza, hogy az ideális módon , azaz szinte egy síkban helyezkedjen el a fej és a gerinc. A megtámasztás a jenek is fontos, elsősorban tarkó részen. Dr. Moravcsik Bence Balázs az anatómiai párnákat ajánlja, hiszen ezek segítségével lehet a leginkább elérni az izmok és a csontozat számára is a pihentető alvást. Abban nincs különbség, hogy milyen fekvőfelületet válasszunk felnőtteknek, illetve a gyerekeknek. A szempontok minden korosztályban azonosak.
A pihentető alvás öt titka
▪ Megfelelő hőmérséklet - 21-22 fok az ideális - és friss levegő
▪ Ízületet és vázrendszert kímélő ágy, matrac, párna
▪ Minimális fényviszonyok, visszafogott színek a hálóban
▪ Az elektronikai eszközök száműzése
▪ Csend