Így szültek a középkorban

A középkorban a szülés korántsem volt olyan intim, privát dolog, mint manapság. Az arisztokráciák nőtagjai sokszor több száz fős közönség előtt hozták világra az újszülöttet.

Korábban nem így szültek nők

A szülés nem csak egy bensőséges, meghitt pillanat, de rendkívül megterhelő is az édesanya számára, ráadásul rendkívül nagy a fertőzés veszélye is. Nem csoda hát, hogy a világrahozatal pillanatai szigorúan zárt ajtók mögött zajlanak le, csupán azok részvételével, akiknek a jelenléte feltétlenül szükséges a gyermek és az anyuka biztonságának érdekében. Nem így volt ez azonban a középkorban, ugyanis évszázadokon át szokás volt közönség, akár több száz néző előtt világra hozni a trónörököst.

A szülés utáni depresszió rendkívül komoly dolog, és úgy tűnik, kapcsolatban van azzal, meddig érez fájdalmat az anya a baba világra jötte után. Erről bővebben az alábbi cikkünkben olvashat róla!

200 néző előtt szült az angol királynő

Persze az efféle látvány nem adathatott meg akárkinek, egy nemes asszony szülését csupán a kiváltságosok tekinthették meg, például a királyi udvar legmagasabb rangú nemesei, és a különösen fontos vendégek. Elsősorban az angol és a francia királyi udvarban volt népszerű ez szokás, a versailles-i palotában például a királynő hálószobája volt az egész palota egyik legnagyobb terme, éppen azért, hogy elférjen benne a nézősereg.

Feljegyzések szerint Marie Antoinette-et majdnem összenyomta a közönség szülés közben, a nagy tömegben alig lehetett levegőt kapni, a nézők közül pedig többen a szekrény tetejére másztak, hogy lássák a világrajövetelt. Angliában pedig Modénai Mária királynő 200 néző előtt adott életet 1688-ban gyermekének.

A gyermek születése a középkorban korántsem számított privát, meghitt pillanatnak, szülés várandósság kismama terhesség trónörökös Buckingham palota
A szülés a középkorban korántsem számított meghitt pillanatnak

Az utódlás mindennél fontosabb volt

Ennek a furcsa szokásnak a lényege, hogy az örökösödésről megbizonyosodhasson az udvar, a jelenlévők a saját szemükkel láthatták, hogy valóban megszületett a trónörökös, nem csupán egy elcserélt gyermeket kiáltanak ki magukénak. Az utódlás kérdése akkoriban mindennél fontosabb volt, így annak bizonyítása, hogy tényleg megszületett a királyi gyermek, és az történetesen fiú, a későbbi trónra lépés legitimációja szempontjából komoly jelentőséggel bírt.

Az angol királyi családnál sokáig szokás volt, hogy nem vonultak be a kismamák a kórházba szülni, hanem a Buckingham palotában hozták világra a gyermeküket. Vilmos herceg volt az első trónörökös, aki 1982-ben szülészeten jött világra.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől átmenetileg nagyobb területen megvastagszik a felhőzet, amely délutántól ugyanebből az irányból vékonyodni, szakadozni kezd. A legtöbb napsütés a Dunántúl délnyugati részén valószínű. Északkeleten néhol kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék előfordulhat. Estétől az Északi-középhegység tágabb környezetében egyre többfelé képződik köd. Az ország délnyugati kétharmadán kezdetben többfelé élénk, néhol erős déli, délnyugati szél késő délutánra, estére fokozatosan mérséklődik, miközben a nap folyamán az északi, északkeleti harmadban keletire fordul a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű - délnyugaton számíthatunk a legmagasabb értékekre.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra