A kodependens, vagyis társfüggő kapcsolatban a felek nem egyénenként vállalják a felelősséget a saját érzelmeikért és tetteikért, hanem az egyik fél egyszerűen átveszi a felelősséget a másiktól. Így egy idő után a függő fél gyakorlatilag teljesen elveszíti a személyiségét, ez pedig rá és a partnerére nézve sem egészséges. Ha valaki arra gyanakszik, hogy ilyen kapcsolatban él, annak az alábbi jeleket érdemes figyelnie.
Árulkodó jelek
Tipikus jel, ha folyamatosan olyan dolgokat csinálunk meg a párunk helyett, amiket felnőttként már saját magának kellene elvégeznie. Például mindig mi ébresztjük fel reggel, ételt csomagolunk neki, emlékeztetjük a teeindőire vagy pakolunk utána. Ez pedig nem jó. A szerelmünk a társunk legyen, ne pedig a gyerekünk.
Az sem jelent jót, ha viták esetén mindig mi adjuk be a derekunkat, még akkor is, ha meg vagyunk róla győződve, hogy valójában nekünk van igazunk. A társfüggés egyik jellemző tünete, hogy a "függő" nem meri vállalni a saját véleményét, mert attól fél, hogy elhagyja a párja.
Kinek az életét éljük?
Egy kodependens kapcsolatban az sem ritka, hogy úgy érezzük, hogy minden, amit a párunk mond vagy tesz, az olyan, mintha mi mondanánk vagy tennénk. Az semmiképpen sem jó út, ha folyamatosan felelősséget válallunk a másik tetteiért, hiszen így tulajdonképpen az ő életét éljük és nem a sajátunkat. Szintén nem jó jel, ha egy kapcsolatban folyamatosan csak az egyik fél problémái vannak terítéken és mindig az ő gondja-baja az első, mindig az ő dolgait kell megoldani. Ha folyamatosan erről panaszkodunk a barátainknak, akkor gondoljuk át, mi lehet a háttérben.
Ma milyen kedvünk lesz?
Az sem jelent jót, ha a párunk hangulata határozza meg, hogy milyen lesz a napunk. Természetesen együttérezni a szerelmünkkel fontos és jó dolog. Az viszont nem normális, hogy csak akkor jó a kedvünk, ha neki is, és ha neki nincs jó napja, akkor mi sem vagyunk képesek jól érezni magunkat. Szintén nem egészséges, ha minden pillanatban tudni akarjuk, hogy mit csinál, gondol, érez a párunk. Persze egy kapcsolat első pár hónapjában még ez teljesen normális is lehet, ha azonba egy régóta tartó kapcsolatban sem bírunk ki néhány órnánál többet anélkül, hogy "csekkolnánk" a kedvesünket, azon érdemes elgondolkozni .
Az is egy intő jel, ha gyakran érezzük úgy, hogy az ő érdekeit, vágyait, álmait a sajátjaink elé kell helyeznünk. Arra is érdemes felfigyelni, ha még a legkisebb döntésünkkel, cselekedetünkkel kapcsolatban is mindig úgy érezzük, hogy ki kell kérnünk a párunk véleményét. Ez a bizonytalanság, illetve az, hogy nem érezzük magunkat elég stabilnak és határozottnak ahhoz, hogy a párunk nélkül is meghozzunk bizonyos döntéseket, szintén arra utalhat, hogy társfüggők vagyunk.
Forrás: prevention.com