A legtöbb ember fejében gyorsan összeáll egy kép az ideális párról, körbe tudja írni annak belső és külső tulajdonságait, és határozott elképzelése van arról, hogy milyen embert szeretne maga mellett tudni. De valóban erre az emberre vágyunk? Mennyire befolyásolja a párválasztásunkat a másikról fejünkben élő ideál? Egy friss kutatás szerint a legtöbb embernek tényleg van egy "típusa", legalábbis ami a belső tulajdonságokat illeti.
Az ellentétek mégsem vonzzák egymást?
A Toronto Egyetem munkatársai összesen 332 ember párkapcsolati múltját és jelenjét vizsgálta meg. A korábbi partnereket a Big Five (magyarul Nagy Ötös) nevű személyiségteszttel vizsgálták meg, ami a nyitottságot, barátságosságot, lelkiismeretességet, érzelmi stabilitást és az intellektualitást méri fel az emberekben. Így pontosabb képet kaphattak az egykori párkapcsolatokról, mintha az adott személy beszélt volna róluk, aki érthető módon elfogult lehet.
Az eredmények szerint a vizsgált személyek jelenlegi, illetve korábbi partnerei között igen jelentős a hasonlóság. Úgy tűnik ráadásul, hogy az emberek még azután is hasonló típusú embert keresnek, hogy az adott személyiséggel már megégették magukat. Az egyetem egyik kutatója, Yoobin Park szerint az emberek szakításkor ugyan sokszor megfogadják, hogy ilyen férfival vagy nővel soha többé nem kezdenek többé, a legtöbbször mégis ugyanilyen személyiségű párt találnak.
A vizsgálat eredménye szerint ráadásul nem csak az exünkhöz, de a saját magunkhoz hasonló személyiségtípust tartjuk a legvonzóbbnak. Ez alól kivételt képeznek a szélsőségesen extrovertált személyiségek, akik az introvertáltaknál sokkal kevésbé keresik a saját személyiségükkel megegyező embereket.
Mindez persze nem jelenti azt, hogy az ellentéten nem vonzhatják egymást, és az eltérő személyiségű emberek párkapcsolata mindenképpen halálra van ítélve. A kutatók szerint azonban a hasonló típusú emberek keresésének az az egyik legnagyobb előnye, hogy az adott személyiségtípust már megismerhettük annyira, hogy az azzal járó jellegzetes problémákat könnyebben kezelhessük.
Forrás: iflscience