Sok túrázó érezheti úgy, hogy a természetben eltöltött idő testileg és mentálisan is valósággal feltölti. Több kutatás is igazolta már, hogy a zöldben tett rövidebb séta is enyhítheti a szorongás mértékét, és szellemileg is pihentető. Német kutatók egy frissen publikált tanulmányukban most azt is igazolták: a mentális egészséghez a madarak éneke is jelentős mértékben hozzájárul – írja a Medical Xpress.
Nyugtat és jó kedvre derít a madárdal
A Max Planck Institute for Human Development és az Universitätsklinikum Hamburg-Eppendorf (UKE) kutatói igazolták, hogy a madárcsicsergés csökkenti a szorongást és az irracionális gondolatokat. Eredményeiket elsőként a Scientific Reports tudományos folyóiratban tették közzé. A kísérletek során a városokban megszokott közlekedési zajt, illetve a madarak énekét vetették össze: arra voltak kíváncsiak, hogy ez a két hangforrás hogyan befolyásolja a hangulatot és a kognitív működést. A 295 résztvevőnek hat percen keresztül nagyvárosi zajokat, illetve madárcsicsergést kellett hallgatnia, valamint a felvétel lejátszása előtt és után is kognitív teszteket végeztek el rajtuk, és a mentális egészségüket érintő tesztet is ki kellett tölteniük.
A kérdőívekkel a depresszió, szorongás és paranoia mértéke és esetleges hajlamai is felmérhetőek anélkül, hogy diagnosztizálnák a felsorolt mentális betegségeket – mondta el dr. Emil Stobbe, a kutatás egyik vezetője. Hogy átfogó képet kapjanak a hatásokról, a résztvevőknek többféle madár dalát is meg kellett hallgatniuk, a magasabb és alacsonyabb frekvenciájú csicsergés hatásait is megvizsgálták náluk. Az eredmények szerint a madárdal hallgatása csökkentette a résztvevők szorongását és paranoiás tüneteit. A depressziós panaszokra látszólag a madárdal nem volt jelentős hatással, azok ugyanakkor sokat romlottak a forgalmi zaj hallatára – főképp akkor, ha a lejátszott felvételben többféle jármű zaja keveredett.
Az nem volt meglepő, hogy a madárdal pozitívan hat a hangulatra, de a szerzők legjobb tudása szerint ez a tanulmány az első, amely feltárta a paranoiás állapotokra gyakorolt hatást is. Ráadásul az eredmények szerint mindegy volt az is, hogy egy vagy több madár énekét hallották-e a résztvevők, a csicsergés minden formája nyugtatólag hatott.
A kutatók véleménye szerint a madárdal az érintetlen természeti környezet képét idézte fel a résztvevőkben, ami elvonta a figyelmüket a mindennapi szorongásokról és nehézségekről. Ezzel szemben a közlekedési zajok azokat a civilizációs ártalmakat idézték fel bennük, amelyek egyre súlyosabban érintik a mentális és a testi egészséget is.