Az emberi bélben élő baktériumflóra tízszer olyan összetett, mint azt korábban gondolták - írja a Public Library of Science-Biology novemberi számában megjelent tanulmány.
Az emlősök bélrendszere a legsűrűbb mikroba-élőközösség a Földön. A testünkben található minden egyes sejtre nagyjából 10 egysejtű mikróba jut, melyeknek nagy része az emésztőrendszerben található. A korábbi becslések az emberi bélben élő mikróbafajták számát 500 körül határozták meg.
Ezeket úgy határozták meg, hogy a bélrendszerből nyert baktériumokat Petri-csészében tenyésztették. Ezzel a módszerrel azonban csak az elterjedtebb fajták kerültek képbe, a ritkábbak nem.
A Stanford Egyetem orvosi karáról David Relman és munkatársai az úgynevezett pyrosequencing módszerét használták, hogy sokkal pontosabb képet kapjanak a baktériumfajták számáról. "Ezt a módszert azelőtt a tengerekben és a termőföldben élő bakteriális ökoszisztémák gazdagságának felmérésére használták. Ez volt az első alkalom, hogy a testünkön belüli ökoszisztémák feltérképezésére használták" - mondta Relman.
"Az új génszekvenciás technológia lehetővé teszi, hogy sokkal több baktériumot azonosítsunk be, mint eddig" - mondta Les Dethlefsen, a Relman labor kutatója, a tanulmány fő szerzője.
Az új tanulmány felfedezte, hogy a bélrendszer baktréiumflórája sokkal változatosabb, mint valaha gondolták, legalább 5 600 különféle fajból áll.
A bélrendszer baktériumai végzik a dolgukat, másrészt pedig kritikus funkciót is betöltenek: szabályozzák az immunrendszert, és olyan tápanyagokat állítanak elő, mint például a K-vitamin. Mindezek mellett meggátolják, hogy a kórokozók megvessék a lábukat a szervezetünkben.
Az antibiotikumok szedésével csökkenhet a baktériumok száma és sokszínűsége. Sok tudós attól tart, hogy a túlzott gyógyszerfogyasztás káros lehet, ráadásul sok kedvezőtlen baktérium ellenállóvá válhat velük szemben. Relman és Dethlefsen remélik, hogy a pyrosequencing segít majd megóvni a hasznos baktériumokat az antibiotikumoktól.