Az égő épületeken kívül a tűzoltóknak a túl korai érelmeszesedés kockázatával is szembe kell nézniük, derül ki a Kansasi Egyetem kutatóinak legfrissebb vizsgálatából. Az érszűkület azonban fokozza a gutaütés, valamint a szívroham kockázatát.
A nyaki erekben felszaporodó lerakódások következtében a 39 éves átlagéletkorú tűzoltók 22 százalékának olyanok voltak az erei, mintha 52 évesek lennének. A vizsgálatba 77 tűzoltót vontak be. Minden résztvevőnél ultrahanggal mérték fel a nyaki nagyerek állapotát. A kutatás vezetője, Dr. Patrick Moriarty az Ateroszklerózis és LDL Aferezis Központot vezeti a Kansasi Egyetemi Klinikai Központban. Ezeknél a fiatalembereknél tünetmentesen ugyan, de idő előtt elkezdődik valami miatt az érelmeszesedés. Meg kellene találni a módját, hogy hivatásuk ne jelentsen ilyen mértékű szív- és érrendszeri kockázatot, vélte. Az eredményeket az Amerikai Kardiológus Társaság márciusi kongresszusán adták elő a floridai Palm Harborban.
Moriarty a munkával járó stresszt, a dohányzást, az esetenként 48 órás ügyeletet okolja a testi tünetekért. A tűzoltók ráadásul "hivatalból" kénytelenek magas kalóriatartalmú ételeket fogyasztani, hiszen egy esetleges riasztás esetén akár 24 órán át is éhen maradhatnak. Más szakértők szerint a nappali alvás és éjjeli munka sem tesz jót az ereknek. Háttérinformációk szerint a szolgálat közbeni halálozás 45 százalékáért szív- és érrendszeri betegségek okolhatók. Ez más hivatásoknál mindössze 36 százalék. A Foglalkozásbiztonsági és -egészségügyi Nemzeti Intézet adatai szerint a tűzoltók szolgálat közbeni halálozásának vezető oka a hirtelen szívhalál.
Animáció: HáziPatika.com