A legújabb kutatások szerint az, hogy szervezetünk mennyi kalciumot szív fel a különböző élelmiszerekből, nagyban függ attól, hogy mennyi étkezési rostot fogyasztunk.
A Texasi Egyetem Délnyugati Egészségügyi Központjának tudósainak megfigyelései szerint a kettes típusú cukorbetegségben szenvedők kevesebb kalciumot választanak ki, ha a szokásosnál (24 g) kétszer több étkezési rostot fogyasztanak naponta. Az alacsonyabb kalciumkiválasztás arra utal, hogy a szervezet kevesebbet hasznosít az ásványi anyagból.
"Régóta tudjuk, hogy a rostok segítenek a koleszterin- és glükózszint szabályozásában
Dr. Garg szerint azért fontos szakember segítségét kérni, mert túl sok kalcium fogyasztásának esetén fokozódhat a vesekőképződés lehetősége.
Az Amerikai Cukorbetegek Társasága (ADA) napi 24 gramm étkezési rost bevitelét javasolja. Ennek ellenére egy átlag amerikai csak mintegy 14-15 gramm rostot fogyaszt naponta. Az étkezési rostok a növény alapú élelmiszerek emészthetetlen részei, amelyek segítik az étel útját az emésztőrendszeren keresztül, miközben folyamatosan vizet szívnak fel, ezzel segítve a székletürítést.
"A legjobb megoldás talán, ha a rostgazdag diétán lévők olyan ételeket is beiktatnak az étrendjükbe, amelyek nemcsak rostokban, de kalciumban is gazdagok - nyilatkozta Dr. Garg - Ilyenek például a spenót, a brokkoli, a papaya, az articsóka, a babfélék valamint a füge."
Animáció: HáziPatika.com