A részmunkaidőben dolgozó édesanyáknak általában egészségesebbek a gyermekei, mint azoknak, akik teljes munkaidőben dolgoznak illetve akik háztartásbeliek - derül ki egy ausztrál tanulmányból.
Jan Nicholson, a melbourne-i Murdoch Gyermekkutató Intézet munkatársa arra az eredményre jutott, hogy azok a gyerekek, akiknek édesanyja részmunkaidőben dolgozik, hetente körülbelül egy órával kevesebbet néztek TV-t, és egészségesebb életmódot folytattak.
"Az a legfontosabb eredményünk, hogy a részmunkaidős édesanyák gyermekei egészségesebb testsúllyal rendelkeznek, ami a kevesebb tévénézéssel, ritkább nassolással, és a nagyobb fizikai aktivitással áll összefüggésben" - nyilatkozta a kutatónő az AFP hírügynökségnek. "Ezek az eredmények pedig eltérnek azoktól a gyerekekétől, akik édesanyja teljes munkaidőben dolgozik, illetve háztartásbeliként egész nap otthon van."
Nicholson elmondta, a kutatás célja az volt, hogy kiderítse, a nyugati kultúrára jellemző gyermekkori elhízás valóban összefüggésbe hozható-e az édesanyák megnövekedett munkaerőpiaci részvételével.
"Valójában azt próbáljuk kideríteni, miután minden más jelenlévő dolgot is figyelembe veszünk, hogy van-e összefüggés ezek között. És a válasz az, hogy igen, van."
A New England Egyetemmel és az Ausztrál Nemzeti Egyetemmel közösen végzett vizsgálat szerint a teljes munkaidőben dolgozó édesanyáknak kevesebb idejük jut arra, hogy fizikailag aktív játékokra buzdítsák gyermekeiket, vagy házias ételeket készítsenek nekik. Nicholson azt is elmondta, a tanulmány nem tudott magyarázatot adni arra, miért nagyobb a valószínűsége annak, hogy a háztartásbeli édesanyák gyermekei túlsúlyosak, de a részmunkaidős édesanyák valószínűleg jobban megtalálják az egyensúlyt munkájuk és a családi teendők között.
"Újraidőzítik a tevékenységeket, kevesebbet alszanak, és kevesebb időt fordítanak saját magukra azért, hogy mindig maradjon idejük gyermekeikre" - állítja a kutató.
Copyright AFP [2010] / Translation Medipress
Videó: HáziPatika.com