Lehet, hogy az elhízás már születéskor be van programozva az agyba - állítják amerikai kutatók. Patkánykísérletekben azt találták, hogy a hízásra hajlamos egyedek agya egy "konstrukciós hiba" miatt nem reagál megfelelőn az éhségérzetet kikapcsoló leptin hormonra.
A Dél-kaliforniai Egyetem kutatói ezzel alaposan rácáfolnak a médiumok által sulykolt tételre, amely szerint a testsúly csak életmód és táplálkozás kérdése volna.
Az már korábbi kísérletekből is kiderült, hogy a hízásra hajlamos patkányok agya valamilyen okból nem hallgat a leptinekre. A leptineket a zsírszövetek termelik, és a szervezet energiaállapotáról adnak jelzést az agynak. Az agy a leptinek alapján méri be, mennyi táplálékbevitelre van szükség.
A Los Angeles-i kutatók azt keresték, van-e valamilyen agyi elváltozás, ami magyarázza, miért nem reagál a falánk patkányok agya a leptinekre. A hibát a hipotalamuszban, az agy központi "kapcsolótáblájában" találták meg, amely a szervezet belső egyensúlyát szabályozza. Az itteni idegpályák defektusa már születéstől megvan, a kísérletekben ezt már egy hetes patkányokban is ki tudták mutatni.
A további kutatásoknak az lenne a céljuk, hogy kitalálják, hogyan lehetne kiiktatni az agynak ezt a hibáját. Az orvosok megállapították, hogy a falánk patkányok állapotán lehet javítani tornával és étrenddel, de a hízásra való hajlamot így nem lehet megszüntetni.
(FH)