Rájöttek arra, hogyan raktározzák a sejtjek a zsírt. Megtalálták azt a két gént, amely azért felelős, hogy egy foszfolipidekből és fehérjékből álló rétegbe "csomagolt" zsír folyékony cseppekké alakuljon át. A felfedezés az elhízás újfajta kezelését teszi majd lehetővé.
A sejtek energiaforrásként hasznosítják a zsírt, ám ha túl sok zsír raktározódik el, az eredmény elhízás lesz.
A Yeshiva-egyetem kutatói kísérletsorozattal állapították meg a FIT1 és FIT2-nek elnevezett gének szerepét a zsírraktározásban. Az egyik vizsgálatnál emberi sejtekbe ültették a két gén egy-egy másolatát. Míg ennek a zsír szintézisére nem volt hatása, a sejtekben keletkező zsírcseppecskék mennyisége a hatszorosára nőtt.
A másik vizsgálatnál zebrahal-petébe injektáltak egy olyan DNS-darabkát, amely megakadályozta, a FIT2 gén működését A kikelt lárváknak magas zsírtartalmú táplálékot adtak, hogy kiváltsák a zsírcseppecskék kialakulását, de a májat és a beleket megvizsgálva szinte alig találtak zsírt.
Dr. David Silver, a kutatás vezetője így nyilatkozott a vizsgálatról: - Ezek a bizonyítékok alátámasztották feltételezésünket, hogy a FIT-gének irányítják a zsírcseppek elhalmozódását a sejtekben. Most, hogy azonosítottuk a géneket és a mögöttük álló fehérjéket, lehetővé vált, hogy új gyógyszereket tudjunk kifejleszteni.
Az ilyen gyógyszerek nagy valószínűséggel azért lennének igen értékesek, mert nemcsak az elhízást lehetne velük kezelni, de annak következményeit, a 2. típusú diabéteszt és a szívbetegséget is meg lehetne előzni.
Az elhízás kialakulásában szerepet játszó gének felfedezése segíthet megérteni azt is, miért hízik el az egyik ember, és miért marad karcsú a másik.
PNAS