Egy új kutatás szerint az alváshiány a hormontermelésre gyakorolt hatása jelentősen növeli a gyerekkori elhízás kockázatát. Az eredmények azt mutatják: minden plusz óra, amit egy harmadikos gyerek alvással tölt el, negyven százalékkal csökkenti annak esélyét, hogy hatodikos korára túlsúlyossá váljon.
A Michigani Egyetem kutatása szerint a varázs szám: kilenc óra és negyvenöt perc. Azok a gyerekek, akik ennél többet alszanak, nagyobb eséllyel veszik fel a küzdelmet az elhízás ellen - derül ki a 785 gyerek súly- és testmagasság adatait feldolgozó kutatásból. Az eredmények megerősítik Eve van Cauter korábbi feltételezését az alvás, és a hormontermelés kapcsolatát illetően. A professzor szerint az alváshiány következtében az emberi testben több ghrelin nevű, az éhséget jelző hormon termelődik, míg a teltségérzetért felelős leptin előállítása csökken, így az alváshiány elhízáshoz vezethet. Emellett fontos tényező lehet, hogy a fáradt gyerekek inkább a TV előtt ülnek, és nassolnak testmozgás helyett, ami tovább súlyosbítja a helyzetet. - véli Julie Lumeng kutatásvezető.
Stephen Sheldon, a Chicagoi Gyermekkórház orvosa úgy vélte, a nemrég ismertetett eredmények döntő fontosságúak, emellett hozzátette: fontos kivizsgálni a gyermekkori alvászavart előidéző okokat, például a mandula megnagyobbodást és a légzészavart is, egyelőre ugyanis nem rendelkeznek elegendő információval a kérdés megítéléséhez.
Jodie Mindell, a Philadelphiai Alváskutató Központ munkatársa arra figyelmeztetett: a megfelelő mennyiségű alvás nem az egyetlen megoldás az elhízás ellen, hiszen a túlsúly kialakulását sok más tényező, például az iskolai siker vagy sikertelenség is befolyásolhatja.