Cukorbetegség, elhízás, érrendszeri rendellenességek - ilyen és más népbetegségekre keres új, keleti gyógymódokon alapuló gyógyszereket az Európai Unió és Kína. A program gyógyszerfelfedezési részét a magyar résztvevő, a Debreceni Egyetem viszi - mondta az intézmény rektora.
Fésüs László kifejtette: óriási az a tradicionális, természetes anyagokból eredő kínai gyógymódtár, amelynek meg kellene jelennie a hagyományos gyógyszerpiacon. Ezeket azonban nem vizsgálták meg Amerikában és Európában a tudományos standardok szerint.
Ennek megváltoztatása érdekében az Európai Unió összeállított egy hálózatot kutatókból, fejlesztőkből, a kínaiak pedig jelentős összeget, 13 milliárd dollárt tettek le, hogy ezek a hatóanyagok gyógyszerekben jelenjenek meg - közölte a Debreceni Egyetem rektora.
A szakember szerint ezzel óriási kiegészítő lehetőséget kap a gyógyszeripar, amit segít, hogy az EU kiváló kapcsolatot alakított ki a kínai tudományos élet vezetőivel.
A projektben a legfontosabb, gyógyszerfelfedezési részt a Debreceni Egyetem viszi, bízunk benne, hogy számos fejlesztési programcsomagot Debrecenben tudunk kimunkálni, majd a gyógyszerpiacra juttatni - tette hozzá Fésüs László.
Az egyetemi tanár úgy véli: a kínai gyógymódok egyebek mellett a cukorbetegség, az elhízás, az érrendszeri rendellenességek kezelésében segíthetnek. A nyugati gyógyszerekhez hozzátéve csökkenthetők lehetnek a mellékhatások is.
A Debreceni Egyetem rektora megjegyezte: a jelenleg gyógyszeripar nagy problémája, hogy rendkívül drága és sokáig tart új hatóanyagok kifejlesztése, az együttműködés révén azonban olcsóbb és rövidebb lehet ez a folyamat.