Magyarországon rendszeresen legtöbben jódozott sót vásárolnak, az egészséget szolgáló, úgynevezett funkcionális élelmiszerek közül. Utána a csökkentett koleszterin-tartalmú étolaj/margarin, majd a teljes kiőrlés? gabonából készülő vagy magas rosttartalmú termékek következnek.
Többek között ezt tárta fel a Nielsen piackutató vállalat öt világrész 46 országában, köztük hazánkban végzett online felmérése.
A funkcionális élelmiszer nem csak táplálja az embert, hanem további egy vagy több tulajdonsággal segíti szervezetünk egészségesebb működését.
A magyarok Európa-rekorderek a csökkentett koleszterin-tartalmú étolaj vagy margarin vásárlásában: Rendszeres veszi ugyanis a válaszadók 49, időnként pedig további 26 százaléka.
Ebben a tekintetben Belgiumot, Írországot és Hollandiát el?zzük meg.
A vizsgált tizenkilenc európai ország átlaga 26 százalék a rendszeres, 27 pedig a időnkénti vásárlóknál.
A jódozott só népszerűségével csak Németország áll előttünk. Ott a rendszeres vásárlók aránya 70, a gyakoriaké 16 százalék.
Nálunk 60, illetve 22 százalékos a mutató. Ezzel jóval az európai átlag felett vagyunk, amely 36 és 20 százalék. Nem tudott viszont eddig teret nyerni a szójatej, amit nálunk vesznek legritkábban az európai országok közt.
Sőt a magyarok 82 százaléka még sohasem vásárolt szójatejet. Érdekes képet mutatnak a teljes ki?rlés? gabonából készül? vagy magas rosttartalmú termékek.
Ezek alkotják ugyanis Magyarországon a harmadik legnépszerőbb árucsoportot: A válaszadók 33 százaléka rendszeres vevője.
Az európai országok zömében azonban jóval magasabb az arány. Az élbolyt Írország és a négy skandináv piac alkotja.
A magyaroknál ritkábban csak az osztrákok, olaszok és franciák teszik kosarukba a különleges kenyérféléket és péksüteményeket Európában. A Nielsen kutatása kiterjedt arra is, hogy akik nem vásárolnak funkcionális élelmiszert, azoknál mi az elutasítás oka.
Európában a többség (53 százalék) nem hisz abban, hogy ezek a termékek előnyösek az egészség szemontjából. Túl drága - ezt a véleményt a válaszadók 35 százaléka képviseli. "Nem szeretem az ízüket" - mondta 21 százalék. A magyar válaszadók körében ezen három válasz egyenlő, egyharmad-egyharmad súllyal szerepel.