Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) vizsgálati eredményei alapján 2010-ben vonták ki a forgalomból a szibutramin nevű hatóanyagot, miután a szakemberek nagyobbnak ítélték ezen fogyasztószerek kockázatát, mint az elérhető előnyöket. Döntésükkel hazánkban három ilyen hatóanyagú készítmény forgalomba hozatali engedélyét is felfüggesztették.
Kiknél használták a szibutramint?
A szibutramint tartalmazó fogyasztószereket diétával és testmozgással együtt alkalmazták súlycsökkentőként, méghozzá olyan kórosan elhízott betegeknél, akiknél valamilyen megnövekedett kockázati tényező áll fenn (2-es típusú cukorbetegség, abnormális vérzsír), és akik pusztán fogyókúra segítségével nem tudnak tartós vagy jelentős fogyást elérni. A vizsgálatok során azonban a szerről bebizonyosodott, hogy megnöveli a súlyos szív-érrendszeri mellékhatások (szívroham, agyvérzés) kockázatát az ilyen rizikófaktorokkal rendelkező pácienseknél.
Jöjjön az orlisztát!
A forgalmazás felfüggesztése után egy széles körben alkalmazott másik hatóanyag, az orlisztát került előtérbe. A piacon lévő gyógyszerek közül az egyetlen orlisztát hatóanyagú, vény nélkül is elérhető fogyókúrás gyógyszer - szemben elődjével, a szibutraminnal - nem a központi idegrendszerre hat, nincs serkentő vagy étvágycsökkentő hatása.
Hogyan hat?
Az orlisztát kizárólag az emésztőrendszerben fejti ki hatását, így nem befolyásolja a szívritmust és az agyműködést sem. A hatóanyag megakadályozza, hogy a táplálékkal elfogyasztott zsír egy része a vékonybélben felszívódjon, így kiegyensúlyozott és változatos, kalória- és zsírszegény étrend mellett minden 2 kg saját erőből elért fogyás mellett további 1 kg-ot veszíthetünk segítségével. Az orlisztát tartalmú készítményt azoknak a túlsúlyos felnőtteknek ajánlják, akik testtömeg-indexe (BMI) 28 fölött van.