"A középkorú felnőttekben, elsősorban a nőkben, a súlyfeleslegük mellett kialakul a csontritkulás is" - mondta Ellen Evans, az Illinoisi Egyetem táplálkozástudományi osztályának kineziológus professzora, miután összehasonlító vizsgálatot végeztek a magas fehérjetartalmú, sok tejtermék fogyasztását megengedő diéta és a hagyományos, szénhidrátalapú fogyókúra eredményessége között.
A kutatás 130 középkorú, túlsúlyos egyént vizsgált, akiket két csoportba osztottak: az egyik csoport tagjai a magas fehérjetartalmú diéta, a másik csoportba a hagyományos fogyókúra alapján táplálkoztak négy hónapon keresztül súlycsökkentő céllal, majd további nyolc hónapon keresztül az új súlyuk megőrzése miatt. A vizsgálat kezdetén, valamint a 4. és 12. hónapot követően megmérték a csontösszetételüket, csontdenzitometriás vizsgálattal, DXA scan felvételt készítettek a lumbális csigolyákról és a csípőcsontról. Az eredmények egyértelműen mutatták, hogy a magas fehérjetartalmú diétával stabilabb csontszerkezet volt megfigyelhető, a szénhidráttartalmú diétához képest.
"A sok fehérje fogyasztása, a bennük levő kalcium és kiegészítő D vitamin a csontok szilárdságának megőrzését biztosítja. A csontritkulás és az izomtömeg megfogyatkozásának megelőzése a cél" - foglalták össze a kutatók.
Az Illinoisi Egyetem kutatói a vizsgálat folytatását tervezik, az idősebb korosztály bevonásával.
Animáció: HáziPatika.com