.: Lassú fogyással akár több tucat kilótól is meg lehet szabadulni .
A fejlett országokban, így Magyarországon is egyre nő az elhízott betegek aránya. Ma hazánkban a felnőtt lakosság mintegy 60 százalékának van valamilyen súlyproblémája. Az utóbbi időben előtérbe került az elhízott betegek kezelése, hiszen az elhízás jelentősen fokozza a szív-érrendszeri, a daganatos, és a mozgásszervi betegségek kockázatát.
Debrecenben az Orvos-és Egészségtudományi Centrumban kétféle lehetőséget is kínálnak, amellyel a kórosan elhízott betegek esetében szakszerű orvosi segítséggel és felügyelettel jelentős súlyvesztés érhető el. A nagy fogyást persze nem adják ingyen, életmódbeli változtatás nélkül ez nem lehetséges.
Jelentősen megkönnyíti azonban a betegek dolgát az a program, amelyet az I-es számú Belklinika Anyagcsere tanszékén dolgoztak ki - tudtuk meg dr. Paragh György centrumelnöktől. A professzor egyben a tanszék vezetője, s mint elmondta, a klinikán külön kórteremben fogadják ezeket a betegeket. A módszer lényege a speciális diétás, mozgásszervi program. Amennyiben ez kevésbé eredményes, akkor jön szóba a gyógyszeres kezelés, ha pedig ez sem váltja be a hozzáfűzött reményeket, következhet a sebészi megoldás. Az I-es számú Belklinika Anyagcsere Tanszéke együttműködik az I-es Sebészeti klinikával. A kóros kövérség modern kezelésének egyik módja ugyanis a sebészi megoldás alkalmazása. Ez azoknál a betegeknél jöhet szóba, akik a szokványos konzervatív, gyógyszeres kezelésre nem reagálnak.
Az elhízást, mint közismert, a testtömeg index alapján állapítják meg. Kiszámítása úgy történik, hogy a testsúly kilogrammot elosztják a méterekben kifejezett testmagasság négyzetével.
Normálisan ez a testtömeg index nem haladja meg a 25 kilogramm/négyzetmétert. Abban az esetben, ha 40 kilogramm/négyzetméter felett van a testtömeg index, a beteg már súlyosan elhízottnak számít - figyelmeztetett a szakember. Ha pedig ehhez a jelentős elhízáshoz már egyéb, súlyos kockázati tényezők társulnak, a mielőbbi aktív beavatkozás elodázhatatlanul szükséges. Ellenkező esetben ugyanis mindez rövid távon a betegek életkilátásait csökkenti.
Dr. Damjanovich László egyetemi docens, a Sebészeti Intézet igazgatója elmondta, hogy korábban is voltak sebészi próbálkozások a nagy fogyás érdekében - például akár az egész gyomrot kivették, vagy kiiktatták a tápanyag útjából -, ezek azonban nem jártak eredménnyel, nem beszélve a szövődményekről, és ráadásul visszafordíthatatlanok voltak. A sebész a szövődmények között egyebek mellett megemlítette a vitaminok felszívódásának a hiányát, de akár daganat is kialakulhatott, vagy vérképzőszervi betegségek jöttek létre.
Ilyen áron senkinek sem ajánlatos a fogyás, most azonban egy olyan módszer áll rendelkezésre, amely késői szövődmények nélkül hozza meg megoldást, segítségével pedig egy-másfél év alatt nagyon jelentősen le lehet fogyni. Az intézetigazgató ámulatba ejtő számokat említett: a megoperált beteg akár 40-50-60, sőt 70 kilogrammot is fogyhat!
Laparoszkópos módszerrel operálnak, így sebészi szempontból sem megterhelő a műtét, a kívánt testsúly elérésével pedig visszaállítható az eredeti állapot.
A műtét lényege, hogy a nyelőcső-gyomor átmenetbe egy felfújható gyűrűt helyeznek, ami tulajdonképpen azt akadályozza meg, hogy az illető egyszerre nagyobb mennyiségű tápanyagot vegyen magához. Ezáltal véget lehet vetni az óriási evészeteknek, márpedig tudvalévő, hogy attól fogyunk amit nem eszünk meg. Így a kövér ember lassan, de biztosan fogyni kezd, ez azonban az anyagcsere folyamatot nem befolyásolja. A táplálék ugyanolyan jól hasznosul, csak kisebb a mennyisége.
A beteg számára figyelmeztető jel a nyelőcső megfeszülése - ez bizony kellemetlen -, de éppen ez int arra, hogy mikor kell az evést abbahagyni. Könnyű vegyes étrenddel és némi mozgással a kórosan kövér ember óriási változáson megy át a beépített kontroll mechanizmus révén, amit az egyébként visszafordítható műtéti megoldásnak köszönhet. Ilyen beavatkozást három helyen végeznek az országban, köztük Debrecenben, itt immár negyedik éve. Eddig mintegy 130 műtétet végeztek el kórosan kövér embereknél.