Egy a rák és táplálkozás összefüggéseit vizsgáló átfogó kutatás szerint nem szabad feldolgozott húsokat, pl. szalonnát és kolbászokat fogyasztanunk, és a napi hat grammnál nagyobb sófogyasztás is kerülendő. A túlsúly és a rák kialakulása között pedig egyértelmű összefüggés van - állítja a tanulmány.
Számos ételfajta növeli a rák kialakulásának kockázatát, de a legtöbbjük mértékkel mégis fogyasztható különösebb egészségkárosodás nélkül. A november elején közzétett kutatás szerint sózott, vagy más módon kezelt húsoknál nem világos, mekkora a még biztonságosnak tekinthető adag. A feldolgozott húsok kerülésének egyik oka abban keresendő, hogy gyakran tartalmaznak nitrátokat - azaz olyan tartósítószereket, melyek rákkeltő vegyületek termelődéséhez vezethetnek. A feldolgozott húsok ezenkívül sok sót tartalmaznak - és a fokozott sóbevitel gyomorrák kialakulásához vezethet.
A jelentésben szerepel 10 javaslat arra vonatkozóan, hogy hogyan csökkentsük a rák kockázatát. A tippek egy része rendkívül szigorú, de készítői szerint remélhetőleg arra sarkallja az olvasókat, hogy megváltoztassák étkezési szokásaikat - legalább annyiban, hogy egyes káros ételeket kihagynak a napi menüből. Sokan úgy gondolják, hogy nagyon nehéz megváltoztatni az étkezési szokásokat, de ez nem így van, félelemből képesek vagyunk felhagyni egyes ételek fogyasztásával - emlékezzünk csak az angliai kergemarhakór-hullámra vagy a madárinfluenza hatásaira.
A kutatások során az is kiderült, hogy az elhízás és az egyes rákfajták kialakulása között egyértelmű kapcsolat van. A csoportot vezető tudós szerint azonban erről igen nehéz lesz meggyőzni az embereket, mivel a túlsúlyt hagyományosan a szívbetegségekkel és a cukorbetegséggel hozzák összefüggésbe, és sokan nem tudják, hogy a dohányzás után ez a megelőzhető rákfajták kialakulásának fő oka. Persze a feldolgozott húsok fogyasztása még mindig nem jár akkora kockázattal, mint a dohányzás.
10 rákellenes tipp
1. Testtömegindexünket tartsuk
21-23 között! (Kiszámítása: testsúly/
magassága, pl. 65/1,752=21,24)
2. Végezzünk napi 30-60 perc mértékletes testmozgást!
3. Ne igyunk cukros üdítőket és ne együnk energiában gazdag gyorsételt!
4. Ne együnk 500 grammnál több vörös húst, a feldolgozott húsféléket pedig kerüljük!
5. A nők naponta maximum egy pohár alkoholtartalmú italt igyanak, férfiak maximum kettőt! Egyszerre sose igyunk sokat!
6. Napi ötször együnk gyümölcsöt és keményítőmentes zöldséget, valamint csökkentsük a keményítőbevitelt!
7. Ne együnk sóval tartósított ételeket! Csökkentsük 6 gramm alá a napi sóbevitelt!
8. Csak kivételes esetekben fogyasszunk étrend-kiegészítőket!
9. A nők próbálják meg 6 hónapig szoptatni kisbabájukat!
10. Gyógyult/tünetmentes rákbetegek keressenek szakszerű segítséget étrendjük összeállításához!