A hirtelen jött tavasz mellékhatása
A múlt heti sarkvidéki hideghez képest több tíz fokos felmelegedést ígérnek az előrejelzések hétvégére. A február végi erős lehűlést követő hirtelen jött tavasz miatt több allergén növény is egy időben kezdi el ontani a polleneket, ami nagy megterhelést jelent az allergiás betegeknek. Ilyen esetben rendszerint még azok is erős tünetekkel küzdenek, akik máskor enyhe panaszokkal átvészelik ezt az időszakot.
A pollenallergia tünetei
Márciusban a nyár-, éger-, szil-, juhar- és fűzfára allergiásoknál jelentkezhet szénanátha, de már a ciprus- és fenyőfélékre érzékenyeknél is megkezdődhetnek az allergiás tünetek. A pollenallergia szemviszketést, könnyezést, orrfolyás , orrdugulást is okozhat, és gyakori tüsszögés, valamint viszkető érzés a torokban is kísérheti.
Így kezeljük a tüneteket!
Ha valaki a felsorolt növények valamelyikére vagy akár többre is allergiás, javasolt mielőbb allergológushoz fordulnia, hogy a tüneti kezeléshez szükséges készítményeket beszerezze. Szteroid orrspray, antihisztamin hatóanyagú gyógyszerek segítenek átvészelni az allergén növény virágzásának időszakát: ezek közt csak receptre kapható és recept nélküli készítmények is léteznek.
Komoly kockázatot jelent, ha évek óta allergiás tünetei vannak, és elvégeztette ugyan az allergiavizsgálatot, de igazán nem foglalkozott a betegségével. Kezeletlen allergiás betegnél gyakori az újabb allergiák megjelenése, az elhanyagolt betegség szövődményeként pedig akár asztma is kialakulhat - figyelmeztet dr. Balogh Katalin. Sokan tévesen érzik tehát úgy, hogy a pár hétig tartó tüsszögés, orrfolyás miatt felesleges orvoshoz fordulni, inkább a patikában beszerezhető, allergia elleni gyógyszerrel maguk kúrálják a betegségüket.
Nem csak gyógyszeres kezelés létezik
Sokan azért sem fordítanak kellő figyelmet az allergiájukra, mert idegenkednek a több héten vagy akár hónapokon át tartó gyógyszerszedéstől. Dr. Balogh Katalin számukra az allergén immunterápiát javasolja. Itt is szedni kell ugyan egy készítményt - az allergén tisztított kivonatát tabletta, spray vagy cseppek formájában kell a nyelv alá helyezni -, ám mindössze naponta egyszer és három éven át. Sikeres kezelés esetén akár 10-12 év tünetmentességet lehet elérni, vagyis ez idő alatt nem jelentkeznek allergiás tünetek.
A tartós gyógyszerszedéstől idegenkedő betegek azért is szeretik az allergén immunterápiát , mert már a kezelés első évében jelentősen csökkenek a panaszaik. Ezzel együtt lehet csökkenteni a tüneti gyógyszereket vagy akár teljesen el is hagyni - már az első évtől. Az allergén immunterápiát - ha már az első évben eredményt szeretnénk - az allergén növény virágzása előtt minimum két hónappal meg kell kezdeni. A fűfélékre allergiások még márciusban, parlagfűallergiások májusig kezdhetik.
Forrás: Budai Allergiaközpont