D-vitaminnal valóban megelőzhetők az autoimmun betegségek?

A D-vitamin-tartalmú készítményeket sokan csodaszernek tekintik, amelyek minden bajra gyógyírt jelentenek. Ám ez nincs így.

A D-vitamin-tartalmú készítmények szedése különösen az őszi-téli időszakban fontos, amikor szervezetünk kellő mennyiségű napfény híján nem jut elegendő D-vitaminhoz. Sokan azonban nem a D-vitamin célzott pótlására szedik ezeket, hanem számos, állítólagos egészségügyi előnyük emiatt, amelyek továbbra sem bizonyítottak. Például azért, mert abban bíznak, hogy a D-vitamin-kiegészítőkkel megelőzhető számos betegség, beleértve bizonyos autoimmun állapotokat is. Egy, a British Medical Journal (BMJ) folyóiratban megjelent tanulmány éppen ennek eshetőségét járja körül - számolt be róla a Harvard Health Publishing .

D-vitamin autoimmun betegségek
A legjobb természetes D-vitamin-forrás a napfény. Forrás: Getty Images

Immunrendszerünk optimális körülmények között megvédi szervezetünket a különféle kórokozók - vírusok, baktériumok, paraziták - támadásától, de ha ez mégsem sikerül, viszonylag gyorsan és magától legyőzi az esetleges fertőzéseket. Amikor azonban valamilyen autoimmun állapot alakul ki, immunrendszerünk a szervezetünk ellen fordul: idegenként azonosítja a saját sejteket, megtámadja azokat. Az autoimmun betegségek - amelyek lehetnek rendszerbetegségek, de érinthetnek egy-egy szervet is - hátterében álló okok rendkívül változatosak, sok esetben nem is sikerül pontosan azonosítani ezeket.

Vitaminszintünk ellenőrzésére csináltassunk laborvizsgálatot, illetve beszéljünk háziorvosunkkal arról, hogy hogyan tudjuk magunkat ezen a téren is rendbe szedni. Addig is az alábbi lista egyértelműbbé teheti, hogy van-e D-vitamin-hiányunk vagy sem.

A D-vitamin nem Jolly Joker

Eddigi kutatások kimutatták, hogy a D-vitamin kölcsönhatásba léphet az immunsejtekkel, és befolyásolhatja a gyulladást szabályozó gének működését. Az viszont már egészen más kérdés, hogy pótlásával elkerülhetők-e az egyes autoimmun betegségek.

A BMJ-ben most megjelent tanulmányhoz 25 ezer idősebb felnőtt adatait vették alapul. Őket véletlenszerűen sorolták csoportokba. Egy részüket arra kérték, hogy szedjenek 2000 nemzetközi egység (NE) D-vitamint - ez magasabb, mint a felnőttek számára ajánlott napi mennyiség, de alacsonyabb, mint a felső határérték, amely 4000 NE -, a kontrollcsoport tagjai pedig placebót kaptak. Egy másik csoport tagjait pedig arra kérték, hogy vigyenek be a szervezetükbe napi 1000 milligramm omega-3 zsírsavat. A kontrollcsoport tagjai megint csak placebót kaptak. Öt év elteltével megvizsgálták a résztvevőknél újonnan diagnosztizált autoimmun betegségeket.

Mi derült ki?

A kutatók megállapították, hogy azoknál a felnőtteknél, akik D-vitamin-kiegészítőt szedtek, valamivel kisebb volt az autoimmun betegségek kialakulásának kockázata: 123 embernél alakult ki valamilyen autoimmun betegség, míg a kontrollcsoport tagjai közül 155 embernél. Ami véleményük szerint ezer emberre vetítve nem jelent igazán jelentős különbséget.

A résztvevőknél leggyakoribb újonnan diagnosztizált autoimmun betegség a reumatoid arthritis , a polymyalgia rheumatica és a pikkelysömör volt. Egyetlen autoimmun betegség kialakulását sem sikerült megbízhatóan megelőzni a D-vitamin-pótlással , a kutatók csak az összes autoimmun betegség számát tekintve látták a D-vitamin szedésének némi előnyét. Az omega-3 zsírsavakat kapók esetében nem volt alacsonyabb a megerősített autoimmun betegségek kockázata.

Az eredmények nem tekinthetők teljesen relevánsnak, mert a vizsgálat egyrészt önbevalláson alapuló esetekre támaszkodott, másrészt idősebb felnőttek vettek részt benne (átlagéletkoruk 67 év volt), miközben a leggyakoribb autoimmun betegségek némelyike - mint például a lupusz vagy a reumatoid arthritis - jellemzően fiatal felnőttkorban kezdődik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

A Tiszántúl mellett a Dunántúlon is szakadozik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre is kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra