Szarkoidózis: a furcsa gyulladásos betegség

A szarkoidózis ismeretlen eredetű gyulladásos betegség, mely a leggyakrabban a bőrt, a tüdőket, a nyirokcsomókat érinti. A legtöbbször nincs szükség kezelésre.

A szarkoidózis egy ritka gyulladásos betegség, mely a test bármely szövetét érintheti, de a leggyakrabban a tüdőből vagy a nyirokcsomókból indul ki.

Kiváltó oka ismeretlen, nagyon sokszor egyik pillanatról a másikra megjelenik, majd ugyanolyan gyorsan, nyom nélkül el is tűnik, de fokozatosan is kialakulhat, néha együtt járva a tünetekkel, néha viszont teljesen tünetmentesen.

Az érintettek általában 2-3 éven belül meggyógyulnak, és bár a betegség hosszú ideig elhúzódhat, nem okoz különösebb problémákat, a legtöbben ugyanúgy élhetik az életüket, mint korábban. A szarkoidózis nem daganatos betegség és nem is fertőző.

Mi az a szarkoidózis? Ha többet szeretne megtudni erről a rejtélyes betegségről, kattintson ! A betegség kialakulása során apró, gyulladásos kinövések, úgynevezett granulómák jelennek meg az érintett szöveten. Ezek a granunlómák a kezelés hatására (vagy egyszerűen anélkül) meggyógyulnak, felszívódnak, nagyon ritkán azonban hegesedést okozhatnak. A granulómák bármely belső szerven megjelenhetnek, gyakran csak rutinvizsgálat során veszik ezeket észre.

A szarkoidózis tünetei között találhatjuk a légszomjat és a krónikus köhögést, a kiütéseket, a kivörösödött, gyulladt szemet (elsősorban az írisz lehet érintett). Nagyon sokszor azonban jóval általánosabban a tünetek, így például fáradékonyság, fogyás, alvászavarok , éjszakai izzadás, láz és általános rosszullét. A tünetek függhetnek attól is, hogy melyik belső szerven jelentek meg a granulómák, de előfordulhat, hogy semmilyen tünet nem utal a betegségre. A tünetek emellett gyakran "jönnek-mennek", időnként fellángolhatnak, majd teljesen el is tűnhetnek egy időre.

A szarkoidózis főként a nyirokcsomókat érinti

A szarkoidózis főként a nyirokcsomókat érinti

Mivel a tünetek nem utalnak egyértelműen a betegségre, a diagnózis felállítása is bonyolult, hosszadalmas lehet. Sokszor csak véletlenül veszi észre a kezelőorvos, hogy a betegnek szarkoidózisa van, például egy mellkasi röntgenfelvétel elemzése során. Szintén gyakori vizsgálat, melyet elvégeznek a betegséggel kapcsolatban a vérteszt. Előfordulhat az is, hogy a kezelőorvos biopsziás vizsgálatot rendel el, így a szövetmintából tudják megállapítani, hogy szarkoidózisról van szó.

Nagyon sok beteg semmilyen kezelést nem igényel, a tünetek spontán elmúlhatnak, ráadásul általábna olyan enyhék, hogy maximum kellemetlenséget okoznak, de az életminőséget különösebben nem veszélyeztetik. Amennyiben mégis kezelésre van szükség, annak célja általában a kellemetlen tünetek elleni küzdelem, és az érintett belső szervek megfelelő működésének fenntartása. Ezt a leggyakrabban kortikoszteroidok segítségével érik el, de a szakemberek nem értenek egyet azzal kapcsolataban, hogy mikor kell elkezdeni a gyógyszeres terápiát vagy éppen meddig kell azt folytatni (ennek oka az, hogy a tünetek nagyon változatos formákban és súlyosságban jelentkezhetnek és sokszor váratlanul teljesen el is tűnnek).

A szarkoidózis az esetek nagy részében nem befolyásolja a mindennapokat, nem ront az életminőségen sem. A betegséget nem lehet megelőzni. Mivel azonban a szarkoidózis a leggyakrabban a tüdőn jelentkezik, ez egy újabb indok arra, hogy leszokjunk a dohányzásról .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra