A betegség legfőbb tünete, hogy felnőtt korban lényegében minden kórosan nőni kezd, ami csak nőni tud, kezdve a sort a végtagoktól a májon és a vesén át egészen egészen az arcüregig és a gégéig.
Nem ritka, hogy az orr kiszélesedik, a szemöldökív elődomborodik, a fogak közti távolság pedig nő, ezáltal egy jellegzetes arcvonást létrehozva a betegeken. Ráadásul a kór okán kialakulhat magas vérnyomás, életveszélyes szívbetegség és cukorbetegség is.
Az akromegália átlagosan egymillió emberből negyvenet érint, valamint legtöbbször 40-50 éves korban jelentkezik. A kiváltó ok általában az, hogy az agyalapi mirigy egy daganat vagy adenóma következtében túlzottan sok növekedési hormont termel.
Mivel a betegség csak lassan, évek alatt alakul ki, nagyon nehéz időben diagnosztizálni. A külső változásokat gyakran maga a beteg sem veszi észre, sok esetben egy ritkán látott távoli rokon, esetleg egy új háziorvos az, aki észreveszi a különbséget. Éppen ezért a diagnózis felállításában eleinte a páciensről készült régebbi fényképek nyújthatnak támaszt.
Sajnos a növekedési hormon túltermelését leállítani vagy csökkenteni nem könnyű feladat. A legfontosabb persze a kiváltó tényező megszüntetése, így például az akromegáliát okozó daganat műtéti eltávolítása. E célra alkalmazható radioterápia is, míg folyamatos gyógyszeres kezeléssel megfelelő szinten tarthatók a növekedési hormonok.
Az akromegáliáról bővebben Betegségek A-Z rovatunkban olvashat!