Szükségünk van egyáltalán étrend-kiegészítőkre?

Melyik a hasznosul jobban: az élelmiszerek vitamintartalma vagy a táplálékkiegészítőké? Mikor lehet indokolt az étrend-kiegészítők szedése, és mire figyelj az ilyen készítmények alkalmazás esetén? Mutatjuk a szakértők válaszait.

Mire szolgálnak az étrend-kiegészítők? – ezzel a kérdéssel kereste meg egy levélíró a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalt (Nébih) a közelmúltban. A szakértők a válaszukban kiemelték, hogy az európai uniós szabályozás alapján az étrend-kiegészítők élelmiszernek minősülnek. Közös bennük, hogy olyan vitaminokat, ásványi anyagokat, illetve egyéb táplálkozási vagy élettani hatással bíró összetevőket tartalmaznak, amelyeket mindennapi étrendünk kiegészítésére használhatunk.

nő vitaminkészítményt vásárol
Ma már számos étrend-kiegészítő közül válasz. De vajon szükségünk van ezekre? Fotó: Getty Images

Minek szedjünk étrend-kiegészítőket?

Ha biztosítjuk magunk számára a megfelelően kiegyensúlyozott, vegyes étrendet, akkor a szakértők szerint szinte biztos, hogy a táplálkozás útján is be tudunk vinni minden, a szervezet egészséges működéséhez szükséges tápanyagot és az élettanilag aktív összetevőt. Vannak azonban olyan esetek, amikor kiegészítésre lehet szükség. Ez a helyzet például a téli és kora tavaszi időszakban, fokozottan stresszes életmód esetén, illetve betegség utáni lábadozás idején is. A megfelelő készítmény kiválasztásához és az optimális dózis meghatározásához érdemes kikérni egy szakember – például orvos, gyógyszerész vagy dietetikus – tanácsát.

Korábban egyébként Bakonyi Melindával, a Czeizel Intézet dietetikusával beszélgettünk már arról, hogy például egy kisiskolás gyereknek szükséges-e bármilyen étrend-kiegészítőt szednie. A szakember szerint nár a válasz számos tényezőtől függ, alapvetően elmondható, hogy egy egészséges, kiegyensúlyozottan táplált gyermeknek nincs szüksége gumivitaminokra vagy rágótablettákra – késő ősz és kora tavasz között ugyanakkor megfontolandó a D-vitamin-pótlás. Ezenkívül viszont a dietetikus csak akkor javasolja a kiegészítést, ha a gyermek a hiányállapot tüneteit produkálja.

Mutatjuk, miben különbözik az étrend-kiegészítő a gyógyszertől.

Erre figyelj, ha kiegészítőket szednél

A Nébih útmutatása szerint az alábbiakra érdemes odafigyelned, ha mégis táplálékkiegészítők vásárlása és szedése mellett döntenél.

  • Az ajánlott napi mennyiséget egyik hatóanyagból se lépd túl! A tápanyagok túlzott bevitele ugyanis ugyanolyan veszélyes lehet, mint azok hiánya.
  • Az étrend-kiegészítők csomagolásán mindenképpen szerepelnie kell, hogy az adott készítménnyel a vitaminokra és ásványi anyagokra vonatkozó ajánlott napi beviteli referenciaérték hány százalékát fedezheted.
  • A gyártóknak az étrend-kiegészítők ajánlott napi adagjának meghatározásánál figyelembe kell venniük a vitaminok és ásványi anyagokból biztonságosan fogyasztható mennyiség felső határát. Ezt az ajánlást tehát a saját biztonságod érdekében mindig tartsd be!

Mindezeken felül fontos kiemelni azt is, hogy az étrend-kiegészítők nem helyettesítik a változatos és kiegyensúlyozott táplálkozást. Nem alkalmasak továbbá sem a betegségek megelőzésére, sem azok gyógyítására – figyelmeztetett a Nébih.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra