Tévhit: akinek pajzsmirigy-alulműködése van, nem tud lefogyni
A pajzsmirigy-alulműködés lelassítja az anyagcserét, és hajlamosabbá tesz a hízásra, de ez nem jelenti, hogy aki ebben szenved, biztosan nem tud kilókat leadni. Kutatások szerint még azok is fogyhatnak, akiknek lassú az anyagcseréje , vagy genetikusan hajlamosabbak a hízásra, ha megváltoztatják a szokásaikat és a környezetüket. Tény, hogy nekik nehezebb, de nem lehetetlen.
Tévhit: akinek nem működik a pajzsmirigye, jódra van szüksége
A pajzsmirigyhormonok termelődésében kulcsszerepet játszik a jód , ez igaz - ezért is van, hogy a jódhiányos embereknek sokkal nagyobb esélyük van a pajzsmirigy-alulműködésre, illetve a golyvára. Ugyanakkor nem minden fajtájú pajzsmirigyproblémára jelent megoldást a pluszjód bevitele - ez csak azoknak segít, akiknél bizonyítottan jódhiány okozza a bajt. Jódot soha ne szedjünk orvosi felügyelet nélkül, mert ha túlzásba visszük, akkor ronthatunk a pajzsmirigy állapotán!
Tévhit: a pajzsmirigy-túlműködés mindig fogyással jár
Akiknek túlműködik a pajzsmirigye, gyorsabb az anyagcseréje, ezért is kötik össze ezt a betegséget a fogyással. Ugyanakkor akik túl kalóriadúsan táplálkoznak, emellett a betegség mellett is hízhatnak.
Tévhit: akinek göb van a pajzsmirigyében, annak pajzsmirigyrákja van
Egy kutatás szerint az emberek 75 százalékánál alakul ki göb a pajzsmirigyében élete folyamán. A legtöbb ilyen esetben egyáltalán nincs ok pánikra, mivel ezeknek a göböknek kevesebb mint egy százalékát okozza rákos megbetegedés. Ha azonban a göb megjelenése egyéb tünetekkel is együtt jár, mint amilyen például a hangunk megváltozása, a nyelési nehézségek, illetve a fájdalomérzet a nyak első részén, akkor sürgősen vizsgáltassuk ki magunkat.
Tévhit: ha beteg a pajzsmirigyünk, akkor kidülled a szemünk
A Basedow-kór a pajzsmirigy-túlműködés egyik leggyakoribb fajtája, amely valóban okozhatja a szemek kidülledését, különösen dohányosok esetében. Ugyanakkor csak a betegek 25-30 százaléka tapasztal ilyen jellegű tüneteket.
Tévhit: a várandós nők nem szedhetnek gyógyszert a pajzsmirigyükre
Valóban sok gyógyszer van, amelynek szedését abba kell hagyni, amikor valaki teherbe esik, de a pajzsmirigy betegségeire felírtak általában nem tartoznak közéjük. Természetesen a szedésükről ettől függetlenül minden esetben egyeztetni kell az orvosunkkal.
Forrás: care2.com