Ezért változhat meg bőrünk színe

Bőrünk szervezetünk legnagyobb felületű szerve, amely nemcsak vonzóbb külsőt biztosít, hanem egyúttal a környezetünkben lévő méreganyagok ellen is megvéd. Ráadásul jelzi is, ha szervezetünkkel valami gond van - az alábbiakban ennek kiváltó okait részletezzük.

Fogamzásgátló

A fogamzásgátlók szedése miatt felszabaduló hormonok igen gyakran okoznak melazmát, arcon jelentkező barna foltokat. A hormonok miatt egyúttal több melanint is termelünk - ez az a pigment, amely bőrünk besötétüléséért felelős. Sajnos ezen hormonokat - az ösztrogént és a progeszteront - befolyásolja a fogamzásgátló, úgyhogy ameddig szedjük, addig a bőrproblémák is láthatóak maradnak. A melazma amúgy több tényező miatt is kialakulhat: örökölhető is, illetve a pajzsmirigy-alulműködés is okozhatja. (Míg ez a szülés után megszűnik, érdemes tudni, hogy a melazma gyógyszeres kezelésére igen lassan reagál szervezetünk.)

A túl sok szolárium bőrrákot is okozhat
A túl sok szolárium bőrrákot is okozhat. Fotó: iStock

Terhesség

A terhesség okozta hormonváltozások gyakorta okoznak bőr(el)változásokat. A "terhességi maszk"ként is ismert melazma, az arcon található barnás színű foltok együttes elnevezése igen gyakori, ez a szülés utáni egy éven belül általában teljesen eltűnik. Megjelenhetnek bőrkinövések a nyakon, a hónaljak és az ágyék környékén is. Mivel a terhesség alatt erősebb a vérkeringés, ezért véredényeink is jobban látszódhatnak, akár foltosabban is. A pattanások, illetve az azokat követő, gyulladás utáni sötétebb bőrfoltok szintén jelentkezhetnek, amelyek a terhesség elején intenzívebben mutatkoznak, de később egyre gyorsabban eltűnnek. Érdemes amúgy megnyugodnunk: a szülést követően szinte az összes bőrproblémánk magától eltűnik.

A ragyogó arcbőr szexi Az egészségtől ragyogó, aranyló tónusú arcbőrt igen vonzónak találják a nők, még akkor is, ha a férfi vonásai nem kifejezetten maszkulinak. Kattintson tovább a részletekért!

Túl sok alkohol

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az alkoholfogyasztás sokféleképpen mutatkozhat meg rajtunk. Ezek között még a legenyhébb a bőrpír vagy bőrvörösség, több tünet azonban már belső szerveink súlyos problémáját mutathatja. Az alkohol májunkra kifejtett hatása tükröződik az ún. pók-anyajegyeken (naevus araneus, pók- vagy csillagnaevus), főként felsőtestünkön. Tenyereink bevörösödhetnek, ugyanakkor szemünk és szájunk körül, illetve lábainkon el is sötétülhet a bőr. Előfordulhat, hogy emiatt is kialakuló vitamin- és tápanyaghiányunk hatására bőrünk sötétebbnek és érdesebbnek, durvábbnak hathat. Ilyenkor érdemes több A-, B- és C-vitamint, illetve cinket szednünk.

Túl sok napozás (vagy szolárium)

Arcunk kifejezetten érzékeny a levegő és a fény károsító hatásaira. Azt tudta például, hogy létezik fény okozta bőröregedés, amit a kombinált UVA-, UVB- és infravörös-A sugárzás okoz? Nemcsak ráncosodást okoz, hanem pigmentfelhalmozódást is okoz a bőrben - ez amiatt történik, hogy a bőr melanocitái túl aktívvá válnak. Ez szeplősödést, bibircsókokat és bőrfakulást is okozhat. Ha mindez szőrtüszőinket is érinti, azokat gyakran eltömítik az elhalt bőrsejtek és sérült fehérjesejtek, így könnyen jelentkezhetnek mitesszerek is. A bőrrák szintén egy olyan kockázat, amit a lehető legjobban el akarunk kerülni, így ha megmagyarázhatatlan bőrproblémával találkozunk (főként, ha halványabb bőrünk van, 40 évesek elmúltunk vagy kültéri munkát végzünk, esetleg kaptunk már korábban súlyosabb napszúrást), azonnal menjünk orvoshoz!

A gyógyszerek is tehetnek róla...

Az ibuprofenhez hasonló gyulladáscsökkentő készítmények könnyen okozhatnak olyan mellékhatásokat, amelyek bőrünkön fejtik ki hatásukat. A bőrre kent gyulladáscsökkentők pigmentváltozásokat is előidézhetnek, ha pedig le kell nyelnünk az adott készítményt, kiütést, fényérzékenységet vagy allergiát is kaphatunk. A malária és epilepszia ellen szedett készítmények, illetve az antipszichotikumok szintén okozhatnak fokozott pigmentációt. Mindezek azonban ártalmatlanok és miután abbahagytuk a gyógyszer szedését, bőrünk állapota is visszavált a megszokottra.

...de még környezetünk is

A légszennyezettség szintén befolyásolja, hogy bőrünk miként öregszik. A szmogban és füstben, illetve a szennyezettebb levegőben lévő részecskék ugyanolyan hatással vannak bőrünkre, mint az ultraibolya-sugárzás: bőrünk fokozottan öregedni kezd, ráncosabbak lehetünk és pigmentváltozásokra is fel kell készülnünk. Ez a zsúfoltabb, szennyezettebb városokra kifejezetten igaz, ott ugyanis sokkal rosszabb a levegő minősége, mint vidéken. (A kutatások szerint a városi lakosoknál súlyosabb az arcon tapasztalható pigmentváltozás is.) Megoldást jelenthet, ha gyakorta mosunk arcot és antioxidánsokban gazdag étrendet követünk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra