Egy lépéssel közelebb kerültek a tudósok ahhoz, hogy megértsék, mi okozza az asztmát és az ekcémát. A betegségekben szenvedőknél ugyanis genetikai mutációra bukkantak.
A Dundee Egyetem kutatói négy csoportot tanulmányoztak: 52 ekcémás gyereket, 604 asztmás gyereket, 372 olyan gyereket, akinek az édesanya volt asztmás és 15 olyan családot, amelyek az ichthyosis nevű bőrbetegség egyik formájában szenvedtek.
Mindegyik csoportban sokkal gyakoribb volt egy olyan génnek a mutációja, amely közreműködik a bőr külső védőrétegének kialakításában.
Míg az európai származású emberek csupán 10 százalékában található meg a gén valamelyik mutációja, addig a kutatók a vizsgált ekcémások kétharmadában mutatták ki.
Azok közül, akik dupla másolatot hordoztak a mutáns génből, szinte mindenkinél kialakult az ekcéma.
A kutatók által azonosított mutáns génvariánsok jelenléte azt eredményezi, hogy a szervezetben lekapcsolódik egy olyan fehérje termelődése, amely a bőr védőrétegének kialakulásában játszik szerepet.
Azoknál, akiknél egy példány van a mutáns génből, felére csökken a protein termelődése, ha dupla másolatot hordoz az illető, akkor teljesen megszűnik a fehérjetermelés.
A kutatást vezető Irwin McLean professzor szerint szerepet játszik az ekcéma kialakulásában a központi fűtés jelenléte, vagy a túlzott tisztálkodás is. Ez magyarázhatja azt, hogy nem minden olyan embernél alakul ki az ekcéma, akinél egy génmutáció jelen van.
Az ekcéma-betegek felénél alakul ki asztma, és ők adják az összes asztmás eset egynegyedét.
A kutatók így abban bíznak, hogy az ekcéma gyógyítása mellett az asztma egyes formáinak kezelésében is előrelépést jelenthet a felfedezés.