Levendulaolajjal kezelhető a lábgomba

A levendulaolaj nyugtató, görcsoldó és antimikrobiális tulajdonságairól volt ismert természetgyógyászati berkekben, most portugál kutatók újabb hatását mutatták ki: az illóolaj elpusztítja az élesztő- és a fonalas gombákat, amelyek az embernél bőr- és körömgombás megbetegedéseket okozhatnak.

A kórokozó gombák közül legismertebb a lábgomba , amelyet a legfelső hámréteg vagy a köröm keratinjából táplálkozó fonalas gombák okoznak. A nyálkahártyákat is megtámadhatja gomba, ez többnyire a Candida nemzetségbe tartozó élesztőgombákra jellemző.

Tipp!! Tudjon meg mindent a levenduláról Lígia Salgueiro, a Coimbrai Egyetem kutatója és csapata Portugáliában növő levendula (Lavandula viridis) levegőn szárított leveleiből desztilláltak illóolajokat. Ötvenegy alkotóelemet azonosítottak, legnagyobb arányban az 1,8-cineolt, alfa-pinént, linaloolt és kámfort. Ezt követően megvizsgálták, milyen koncentrációtól hat az olaj gátlón vagy akár halálosan különböző gombákra - írta a Der Spiegel internetes kiadása a Journal of Medical Microbiology című szaklapban megjelent cikket ismertetve.

Az olajt és egyes alkotóelemeit külön is tesztelték. A gombákat a Candida nemzetségbe tartozó élesztőgombák, penészgombák és fonalas gombák képviselték.

Újabb csodaszer lábgomba ellen

Újabb csodaszer lábgomba ellen

Nem minden gombafajta ellen hatásos

A levendulaolaj a Cryptococcus neoformans nevű penészgomba és a Candida nemzetségbe tartozó különböző élesztőgombafajok ellen bizonyult a leghatékonyabbnak, ugyanakkor kevésbé vált be az úgynevezett kannapenész (Aspergillus) ellen. Az egyes alkotóelemek közül az alfa-pinén volt különösen hatékony.

A kutatók ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy a természetes eredetű illóolajoknál gyakran a hatóanyagok kombinációjában rejlik a siker titka. Mivel többnyire ugyanannál a koncentrációnál jelentkezett a gátló és a halálos hatás is, a biológusok úgy vélik, hogy az illóolaj a gombák sejtfalait, illetve a sejtszervecskéket körülvevő hártyát roncsolja.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra