Miért ázik ki az ujjunk a vízben?

Vajon miért lesz ráncos az ujjunk, ha sokat ülünk a kádban? A korábbi elméletekkel szemben az ujjak ráncosodásának oka evolúciós folyamat lehet, méghozzá egy idegi reakció.

Mindenkinek mondták gyerekkorában, hogy most már jöjjön ki a vízből, mert ráncos a keze. Az ujjakon lévő bőr reakciója, ha víz éri, hogy beráncosodik. Erre a legelterjedtebb magyarázat, hogy azért, mert a bőr felázik. A bőr azonban nem ázik fel, hiszen akkor máshol is ráncosodna - de nem ráncosodik, csak az ujjakon.

Az ujjak ráncosodása idegi válasz arra, hogy víz alatt mindent nehezebb megfogni
Az ujjak ráncosodása idegi válasz arra, hogy víz alatt mindent nehezebb megfogni

Tudta-e? A papír vastagsága a milliméter töredéke, az okozott sebesülés pedig amilyen kicsi, annyira fájdalmas tud lenni. De miért fáj annyira, ha papírral megvágjuk az ujjunkat? Tudja meg írásunkból!

Korábban úgy gondolták, hogy az ujjak ráncosodásának hátterében az ozmózis nevű folyamat lejátszódása áll. Ennek lényege, hogy ha két oldat között egy áteresztő hártya - esetünkben a sejtmag - feszül, akkor az a kisebb vízmolekulákat beengedi a nagyobbakat nem. Vagyis a víz a bőr alatt lévő sejtek felé áramlik, amik megduzzadnak. Ez okozza a ráncosodást. Ezt az elméletet döntötték meg néhány évvel ezelőtt, főként annak fényében, hogy testünk többi részén nem ráncosodik a bőrünk.

Az evolúció lehet a ludas

Mint kiderült az ujjak ráncosodásának evolúciós oka lehet. A legújabb kutatásokkal azt bizonyították, hogy az ujjak ráncosodása egy idegi reakció, válasz arra a tényre, hogy víz alatt mindent nehezebb megfogni, mert síkos lesz a kezünk. A ráncosodásnak köszönhetően a tárgyakat könnyebb megfogni. A lábujjak ráncosodása pedig, a vizes környezetben való közlekedést könnyíti meg. Ez a folyamat a csimpánzoknál is megfigyelhető. A ráncosodást egyébként a vízre adott reakció következtében összehúzódó vérerek okozzák, amit a szimpatikus idegrendszer szabályoz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +8 °C

A Dunántúlon eleinte napos idő várható, majd a frontális felhő- és csapadékrendszer délelőttre az északkeleti tájakat is elhagyja, így ott is csökken a felhőzet. Ugyanakkor a déli óráktól délnyugat felől erősen megnövekszik, megvastagszik a felhőtakaró, ezzel együtt nő a csapadékhajlam. Napközben kevesebb, estétől már több helyen valószínű - nagyobb eséllyel az ország északi felén - zápor, sőt egy-egy zivatar sem kizárt. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Késő délután melegfronti hatás érezhető, ami a frontérzékenyek számára kellemetlen tünetekkel járhat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra