Tyúkszem, szemölcs, benőtt köröm a lábon

A lábunkkal kapcsolatos problémák általában nem tartoznak az életveszélyes betegségek közé, de mivel testünknek ez a része viseli teljes testünk terhét, a legkisebb baj is sok kellemetlenséget okoz. A cukorbetegek semmiképp ne kezdjenek öngyógyításba!

Bár a betegségek legnagyobb része a csontozattal kapcsolatos - mint pl. a helytelen cipő viselése miatt kialakuló kalapácsujj, bütyök -, ezektől függetlenül is kialakulhatnak lábainkon azok a betegségek, melyek bőrgyógyászati kezelést igényelnek.

Tyúkszem

Az ujjakon kialakuló elváltozások közül leggyakoribb a mindenki által ismert tyúkszem , amely inkább az idősebb korosztályt sújtja.

A lábujjak ízületei felett, a 4-5. lábujjak összefekvő oldalain, néha a talp nyomásának kitett területeken kialakuló, fájdalmas, fokozottan elszarusodott növedék, melynek csúcsa a mélybe hatol.

Keletkezésében a szűk cipő, a lábujjak egymáshoz préselődése miatti csontdeformitás játszik szerepet. A tyúkszem a szervezet egyféle védekezése: a keményebb bőr a csontot védi az irritációtól. Ha a két egymás melletti ujj összefekvő területein alakul ki a kellemetlen elváltozás, "csókolózó" tyúkszemekről szoktak beszélni. Nem ritka, hogy ezek a jelentéktelennek tűnő bőrkinövések szinte elviselhetetlen szúró-égető fájdalmat okoznak. Kezelésük az esetek nagy részében egyszerű, a tyúkszemre helyezett gyűrű alakú párnával és a tyúkszem megfaragásával megoldható, ill. tyúkszemtapasszal, ecsetelővel javítható az állapot. Fontos a kényelmes, bő cipő viselése. Makacs esetekben szükség lehet műtéti beavatkozásra.

Szemölcs

Sokszor gondolják tyúkszemnek a láb különböző területein kialakuló vírusos szemölcsöket. Ezek okozója a human papilloma vírusok (HPV) közé tartozik. A 3-10 mm átmérőjű, egyetlen felszínű, a környezeténél keményebb tapintatú növedék, a népesség 7-10 százalékánál fordul elő. Az előzetes hámsérülés behatolási kapuként szerepelhet. A talpon az izzadás , felázás elősegíti kialakulásukat. Leggyakrabban uszodák vizéből, közös zuhanyzókból "szerezhető be" a fertőzés. Kezelése egyszerűnek tűnik: erre a célra kifejlesztett ecsetelőkkel, makacsabb esetekben bőrgyógyászati rendelőben végzett folyékony nitrogénnel való fagyasztással, esetleg lézeres vagy sebészi úton történő eltávolítással lehet segíteni a gondon. Sajnos, bármilyen módon távolítjuk is el, nagy a kiújulás esélye. Legjobb, ha az immunrendszer maga képes megküzdeni a szervezetbe hatoló vírussal. Vannak olyan, szájon át szedhető készítmények, melyek ezt segítik elő.

Körömbajok

A lábon egyre gyakrabban találkozunk a körmöket érintő problémákkal. Ezek közül leggyakoribb a gombás fertőzés. Ennek hatására a körömlemez megvastagodik, sárgásan elszíneződik. Okozhatják fonalas, sarjadzó vagy penészgombák. Utóbbiak feketés, vagy zöldes színt is kölcsönözhetnek a megtámadott területnek. Legtöbbször a bőr gombásodása terjed át a körmökre, melyek aztán egymást is megfertőzik. Ha a teljes körömlemez érintett, kezelése már nem oldható meg külsőleg alkalmazott kenőcsökkel vagy ecsetelőkkel, de szájon át szedhető, erre a célra kifejlesztett tabletták alkalmasak a körömgomba gyógyítására. A régen kapható gyógyszerekkel szemben ezeknek mellékhatásai - megfelelő alkalmazás mellett - elenyészőek.

A körömmel kapcsolatos panaszok között kell megemlíteni a benőtt köröm problémáját. Legtöbbször helytelen körömvágás következtében alakul ki. Ha a köröm sarkát túlzottan kivágják, a lenövéskor szúrni kezdi a köröm melletti szöveteket. Ez a rendszeres irritáció és esetleges felülfertőződés miatt fájdalmassá válik, sokszor váladékozik, hosszabb fennállás esetén pedig ezen a területen a szövetek burjánzására is számítani lehet. Gyógyítása - a gyulladás csökkentése után - gyakran csak sebészi beavatkozással lehetséges. A végleges gyógyuláshoz meg kell tanulni a helyes körömvágási technikát.

Figyelmeztetés cukorbetegeknek!

Ha Ön cukorbeteg , semmiképpen ne kezdjen saját maga a lábproblémái kezeléséhez. A diabéteszes vagy érszűkületes lábon előforduló, a cikkben említett panaszok házilagos kezelése nyomán lábgangréna vagy életveszélyes fertőzés is kialakulhat. Bármilyen lábgondja támad, mindenképpen forduljon kezelőorvosához vagy sebészhez!

XIII.évf./8.sz.Körömbajok

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra