Rendhagyó ellenőrzésen eshettek át a 4-es metró utasai november 14-én délelőtt a Móricz Zsigmond körtéren. A Diabétesz világnapja alkalmából ugyanis a BKK ellenőrei helyett Antal Nimród filmjének hősei, Muki (Pindroch Csaba) és Lecsó (Badár Sándor), valamint Hevesi Tamás zenész - aki évek óta küzd a betegséggel - állt a metró a lejáratánál. Most azonban a jegy vagy a bérlet felmutatása helyett vércukorszintjük ellenőrzésére szólították fel az utazókat.
A különleges akciót a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége (CEOSZ) és az inzulingyártásban élen járó vállalat, valamint az egyik vércukormérő készülékeket fejlesztő és gyártó cég szervezte a Budapesti Közlekedési Központ együttműködésével. Az esemény során az utasok vércukorszintjét szakemberek mérték, az eredményről pedig jelképes jegyen tájékoztatták azokat, akik alávetették magukat a vizsgálatnak.
Sokáig tünetmentes
A folyamatos vércukorszintmérés fontosságára hívták fel a figyelmet a helyszínen megtartott sajtótájékoztató résztvevői is. Füzesi Brigitta, a CEOSZ elnöke elmondta: A kettes típusú cukorbetegségnek nincsenek különösebb tünetei, általában már egy kialakult szövődmény kapcsán ismerik fel. Ez pedig azt jelenti, hogy mire sor kerül a diagnózisra, akár már 5-10-15 éve roncsolja a szervezetet a diabétesz, mielőtt megkezdődhetne a terápia.
Füzesi Brigitta hozzátette: Számos tényező közre játszhat a kialakulásában, azonban nagyon fontos, hogy akinek a családjában, közeli hozzátartozói között vannak, vagy voltak cukorbetegek, kiemelt kockázatú csoportba tartozik, tehát nagyon oda kell figyelnie a megfelelő táplálkozásra, a rendszeres testmozgásra, és időről-időre érdemes ellenőriznie a vércukorszintjét az időben történő felismerés, és a szövődmények megelőzése érdekében.
Minden tizedik magyar cukorbeteg
A WHO becslése szerint ma 400 millió cukorbeteg él a világon, a jelenség hazánkban is fenyegető, hiszen jelenleg 1 millióan, tehát minden 10. ember érintett a betegségben. Közülük 120 ezren folyamatos inzulinos kezelés alatt állnak. Minden második cukorbeteg pedig nem képes tartani az előírt vércukorszintet, ami különösen súlyos egészségügyi kockázatokkal jár.
A diabéteszt a hasnyálmirigy elégtelen inzulintermelése okozza, de kialakul akkor is, ha szervezetünk képtelen azt hatékonyan felhasználni. Az inzulin pedig egy hormon , amely vércukorszintünk beállításáért felel. Ha nem ismerjük fel a betegséget és szervezetünk nem jut elég inzulinhoz, vércukorszintünk elszabadul súlyos károsodást okozva az idegrendszerben és a vérerekben. Korai felismerése esetén azonban a betegség kezelése hatékonyabb lehet.
A cukorbetegek nagy többsége a kettes típusú diabétesztől szenved, amely részben a helytelen életmód miatt alakul ki. Pedig egészséges táplálkozással, a testsúly szinten tartásával és rendszeres mozgással ez a típusú megbetegedés jelentős százalékban megelőzhető.