Gyakori vércukorszint-ingadozás? A szakértő szerint elkerülhető

Néhány szabályt betartva elkerülhetjük a kiugró vércukorértékeket. Lássuk, mit javasol a szakember.

Gyakori a vércukorszint-ingadozás, ha olyasmit eszünk, amiben sok a finomított szénhidrát. Ilyenkor előbb hirtelen megugrik a vércukorszint, majd gyorsan le is zuhan, emiatt pedig nemcsak újra éhesnek, de fáradtnak is érezzük magunkat. A tartósan magas vércukorszint cukorbetegségre utalhat, hosszú távon pedig súlyos szövődményekhez vezethet. Megfelelő táplálkozással ugyanakkor a vércukorszint csökkenthető, illetve megfelelő tartományban tartható. Ehhez a menshealth.com oldalán megjelent cikkében négy tanácsot osztott meg Abby Langer dietetikus.

A megfelelő rostbevitel a vércukorszint szabályozását is segíti
A megfelelő rostbevitel a vércukorszint szabályozását is segíti. Fotó: Getty Images

Ügyeljünk az arányokra

A szénhidrátokat mindenképpen javasolt kellő arányban zsírokkal és fehérjével együtt fogyasztani. Ez a kombináció ugyanis lassítja a glükóz felszívódását, ezáltal mérsékli a hirtelen vércukorszint-emelkedés és -zuhanás kockázatát, stabilizálva a glükózkoncentrációt a vérben.

Szintén hasznos, ha rendszerességre törekszünk, azaz főétkezéseinket mindennap körülbelül ugyanabban az időben ejtjük meg. Ha kihagyunk étkezéseket, nagyon alacsony szintre csökkenhet a vércukrunk, amitől egy idő után bágyadtak, levertek, rosszkedvűek, illetve farkaséhesek lehetünk.

Mutatjuk, mikortól számít kórosnak a vércukorérték.

Tartsuk kordában súlyunkat

A stabil vércukorszint érdekében is fontos továbbá az egészséges testsúly megőrzése. Tanulmányok szerint a túlsúly és az elhízás ugyanis jelentősen fokozza az inzulinrezisztencia, illetve cukorbetegség kialakulásának kockázatát.

Próbáljuk tudatosan figyelni a megfelelő rostbevitelre is, ami nagyon fontos a vércukorszint szabályozása kapcsán. Az élelmi rostok ugyanis szintén segítenek lassítani a glükóz felszívódását, ráadásul ahhoz is hozzájárulnak, hogy egy étkezés után tovább érezzük magunkat jóllakottnak. Naponta legalább 30 gramm rostot próbáljunk meg bevinni zöldségek, gyümölcsök, hüvelyesek és teljes kiőrlésű gabonafélék segítségével.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra