Nők, akik cukorbetegek lehetnek

Nő a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélye azoknál a nőknél, akiknél idő előtt, vagy túl későn kezdődik a változókor.

Egy új amerikai tanulmány megállapította, hogy növekszik a 2-es típusú diabétesz kialakulásának veszélye azoknál a nőknél, akiknél 46 éves kor előtt vagy 55 éves kor után kezdődik a változókor.

A Menopause szakfolyóiratban közzétett tanulmány egy átfogó, több mint 124 ezer nőt vizsgáló kutatás eredményeit foglalta össze. Kiderült: azoknál a nőknél, akiknek az utolsó menstruációjuk a 46 éves életkor előtt következett be, 25 százalékkal gyakrabban alakul ki 2-es típusú cukorbetegség, mint azoknál, akiknél az utolsó menstruáció 46 és 55 éves kor között volt. Emellett azon nőknél is 12 százalékkal megnőtt a diabétesz kialakulásának kockázata, akiknek 55 éves koruk után volt az utolsó menstruációjuk.

A cukorbetegség a világon a leggyakoribb anyagcsere-betegség, mely szövődményei révén rontja a beteg életminőségét és életkilátásait. A betegségről az alábbi cikkben olvashat részleteket!

A menopauza - azaz az utolsó menstruációt követő időszak - után csökken az ösztrogénszint, vele együtt pedig lassul az anyagcsere, amely befolyásolja a vércukorszintet és a testzsírt. Korábbi tanulmányokkal már igazolták, hogy a korai menopauza fokozza a veszélyeztetettséget a diabéteszre, ez azonban az első vizsgálat, ami azt is kimutatta, hogy a késői menopauza is kockázati tényezőt jelent. A szakemberek szerint elsősorban életmódváltással tehetnek egészségükért azok, akiknél magasabb kockázattal alakulhat ki diabétesz.

Nem csak a korai, de a kései menopauza is fokozza a veszélyeztetettséget a diabéteszre

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Nem csak a korai, de a kései menopauza is fokozza a veszélyeztetettséget a diabéteszre

Miért alakul ki a 2-es típusú cukorbetegség?

A 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának középpontjában az inzulinrezisztencia áll, melyet a hasi zsírszövet mennyiségének felszaporodása okoz. A betegség kezdetén még vércukoreltérés nem jelentkezik, a hasnyálmirigy fokozott inzulintermelése miatt. A betegség előrehaladtával a hasnyálmirigy inzulin-elválasztása elégtelenné válik az inzulinrezisztenciához képest, ekkor alakul ki csökkent glukóz-tolerancia, majd diabetes. A vércukoreltérések mellett jellemző erre a betegségre a magas vérnyomás és a magas vérzsírszint (koleszterin és triglicerid) is, melyek együttesen az érelmeszesedés kialakulását gyorsítják. A kezelés során az inzulinrezisztencia csökkentése az elsődleges cél. Alapvető az életmód szerepe, a gyógyszeres kezelés csak másodlagos.

Forrás: Origo

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -4 °C

Nagyrészt derült vagy gyengén felhős idő várható - kissé több felhő az északkeleti határvidéken lehet még, de csapadék már ott sem valószínű. Az északnyugati szél kezdetben fokozatosan veszít erejéből, és estétől egyre nagyobb területen délire fordul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra