A hasi zsír daganatot okozhat

Egy minap megjelent tanulmány szerint a szervezetben lévő zsírból felszabaduló egyik fehérje elősegítheti a daganatok kialakulását.

Daganatot okozhat a hasi zsír?

Korábbi kutatások már megállapították, hogy az elhízás hozzájárul a rák kockázatához, de eddig nem született egyértelmű bizonyíték a daganat kialakulása és a túlsúly közötti összefüggésre. A Michigan State University kutatói azonban 2017-ben rátaláltak egy fehérjére, amely a szervezetben lévő zsírból szabadul fel, és a nem rákos sejteket rákossá teheti. Azt is kimutatták, hogy a hasi zsír alsó rétege ebből a szempontból sokkal veszélyesebb, mint a bőr alatti zsírréteg. A szóban forgó fehérje ráadásul ösztönzi a tumorok növekedését.

A hasra lerakódott zsírpárnák nemcsak esztétikai szempontból kellemetlenek, hanem számos egészségügyi kockázatot is rejtenek magukban. Éppen ezért nem árt tisztában lenni azzal, hogyan szabadulhatunk meg ezektől. Bővebben erről az alábbi cikkünkben írtunk!

Ezért veszélyes a hasi zsír

"Bár számos előrelépés történt a rák kezelésében és a betegek életminőségének javításában, az új esetek száma mégis tovább növekszik. Fontos megértenünk az okokat, hogy az étkezési szokások módosításával vagy terápiás beavatkozásokkal csökkenthessük a rákos megbetegedések kialakulásának kockázatát" - mondta Jamie Bernard, a kutatás vezetője, az egyetem farmakológusa, toxikológusa. Kifejtette, tanulmányuk arra utal, hogy a testtömeg-index ( BMI ) nem a legjobb mutató. Sokkal többet mond el a hasi elhízás mértéke, pontosabban a 2-es fibroblaszt-növekedési faktor (FGF2) nevű fehérje szintje, amely a sejtek elrákosodására utal.

A hasi zsírpárna egyes daganatok kialakulását is elősegíti
A hasi zsírpárna egyes daganatok kialakulását is elősegíti

A hasi zsírnak két rétege van. A felső, az úgynevezett szubkután zsír közvetlenül a bőr alatt található. Alatta a zsigeri zsír található, amelyről most kiderült, hogy károsabb. Bernard és szerzőtársa, Debrup Chakraborty olyan laboratóriumi egereket tanulmányozott, amelyeket nagy zsírtartalmú diétán tartottak, és felfedezték, hogy ez a magasabb kockázatú zsírréteg nagyobb mennyiségű FGF2-t termel a szubkután zsírhoz képest. Az FGF2 a sebezhető sejteket úgy stimulálja, hogy tumorrá változnak. Zsigeri zsírszövet-mintákat is gyűjtöttek olyan nőktől, akik méheltávolításon estek át, és megállapították, hogy mind az egerekből, mind az emberből származó zsír képes a nem tumoros sejteket rosszindulatú sejtekké átalakítani - mondta Bernard.

Számos egyéb elem is felszabadul egyébként a zsírból, beleértve az ösztrogén hormont is, amely befolyásolhatja a rák kockázatát, de esetükben a tanulmányok csak kapcsolatot tudtak kimutatni a rákkal, nem pedig közvetlen okot. A megbetegedésekben a kutatók szerint a genetika is szerepet játszik. Bernard kifejtette, hogy kutatásaik során új rákellenes vegyületeket igyekeznek azonosítani, amelyek megakadályozhatják az FGF2 hatását. A kutató arra is felhívta a figyelmet, hogy az emberek helyes étkezéssel és életmóddal is sokat tehetnek azért, hogy csökkentsék a testük által generált biológiai, biokémiai kockázatokat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +8 °C

A Dunántúlon eleinte napos idő várható, majd a frontális felhő- és csapadékrendszer délelőttre az északkeleti tájakat is elhagyja, így ott is csökken a felhőzet. Ugyanakkor a déli óráktól délnyugat felől erősen megnövekszik, megvastagszik a felhőtakaró, ezzel együtt nő a csapadékhajlam. Napközben kevesebb, estétől már több helyen valószínű - nagyobb eséllyel az ország északi felén - zápor, sőt egy-egy zivatar sem kizárt. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Késő délután melegfronti hatás érezhető, ami a frontérzékenyek számára kellemetlen tünetekkel járhat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra