A kutatás legfontosabb eredménye, hogy kiderült, milyen információkat hiányolnak leginkább a rákot hosszútávon túlélők. E csoport tagjai különösen érdekeltek benne, hogy tájékoztatást kapjanak a rákszűrésekről , a rák és a betegség kezelése miatt megjelenő hosszútávú mellékhatásokról, és az egészséges életmódról (beleértve a megfelelő étrendet és a fizikai aktivitás).
Az információigény a beteg életkorától, etnikumától, tanultságától, a rák típusától, a saját egészségi állapot értékelésétől függően eltérő lehet – mondták el a kutatócsoport tagjai, Mary Playdon, Tara Sanft, és Brenda Cartmeli, akik azt is kifejtették, hogy a vizsgálat eredménye alapján hogyan lehet jobban információval ellátni a hosszútávú ráktúlélőket.
Az igényelt információ jellege a betegség felismerésétől eltelt idő függvényében is változik. Röviddel a rák kezelések lezárása után a betegek tipikusan a kezelésükkel, prognózisukkal, a rehabilitációval, a hosszútávú kezelés mellékhatásainak kézbentartásával, és az egészséges szokásokkal kapcsolatos információkat akarnak. A hosszan túlélők ezeken felül tudni akarják, hogy milyen vizsgálatok és kezelések várnak rájuk, mi a helyzet a rákszűrésekkel, illetve milyen emocionális és pénzügyi támogatást kaphatnak – mondják a kutatók.
A tanulmány azt mutatja, hogy az embereket mindig érdeklik a betegségükkel kapcsolatos információk, még évekkel azután is, hogy diagnosztizálták náluk a rákot. A túlélők gondozási tervéhez hasonló áttekintő dokumentumot pedig nagyon hasznosnak vélik a hosszútávú túlélők.
Forrás: News Wise