A prosztarák esetében a megelőzés a legfontosabb
Nyírády Péter az M1 aktuális csatorna korábbi műsorában azt mondta, a megelőzést egészségtudatossággal kell elkezdeni, a férfiaknak saját maguknak kell tenniük ezért. Hangsúlyozta, nem arra kell gondolni, hogy kellemetlen a vizsgálat, az "apróság" ahhoz képest, amit meg lehet vele előzni. Hozzátette: a prosztatarák a második leggyakoribb a rákos megbetegedések között, a halálozási listán viszont a hetedik, tízből három ember hal bele, de a szűrés így is kiemelt fontosságú.
1500 férfi hal meg a prosztata daganata miatt
A prosztata (dülmirigy) rosszindulatú daganatának előfordulása az elmúlt évtizedekben jelentősen emelkedett, hazánkban évente körülbelül 1500 férfi hal meg miatta. A betegség pontos oka nem ismert, hátterében több tényező szerepe is kimutatható. A genetikai okokra a halmozott családi előfordulás utal, az első kromoszóma egyik génjének hibája kedvez a betegség kialakulásának . Bizonyos hormonális okok is szerepet játszanak a daganat kialakulásában, azt már megállapították, hogy a tumor csak tesztoszteron jelenlétében tud kifejlődni és növekedni. Az egyik legfontosabb rizikótényező azonban az életkor, idővel nő a rák kockázata is.
A betegség korai felismerésére az 50 év feletti férfiak rendszeres urológiai vizsgálata ad lehetőséget. A fizikális vizsgálat során az orvos a végbélen keresztül tapintja ki a dülmirigyet (végbélen keresztüli prosztata-tapintás - RDV (rektális digitális vizsgálat). A szövet keménysége, a prosztata egyenetlensége és asszimetriája daganat gyanúját veti fel, amit tűbiopszia elvégzésével tisztáznak. A szövettani eredmény a tumor típusát is megadja.
Mivel a prosztatarák leggyakrabban a csontokban ad áttétet, a csont-izotóp vizsgálat fontos kiegészítő diagnosztikai vizsgálat mind a gyógykezelés megkezdése előtt, mind a beteg sorsának továbbkövetése során. Radikális műtéti beavatkozás előtt mellkasröntgen vizsgálat is szükséges.