Budapest/London, 2007. április 24. (MTI) - Egy tehéntrágyából származó baktérium segíthet a depresszió leküzdésében - erre jöttek rá brit kutatók, teljesen véletlenül.
A Die Welt című német hetilap online beszámolója szerint korábbi vizsgálatok már bizonyították, hogy a Mycobacterium vaccae elpusztított mikrobái erősíthetik az emberi immunrendszert. A kutatók azt feltételezték, hogy a kórokozók a rák ellen is hatásosak lehetnek. Mary O,Brien, a londoni Royal Marsden Hospital onkológusa tüdőrákban szenvedő betegeknek adott elpusztított mikrobákat. A kísérlet nem vált be, a daganatok tovább nőttek, azonban feltűnő volt, hogy a páciensek hangulata javult, szellemi képességeik felélénkültek, méghozzá jelentős mértékben.
Chris Lowry, a bristoli egyetem munkatársa értesült a jelenségről, és állatkísérletekbe kezdett: egerekbe oltotta a vaccae baktériumokat. Rövid idő múlva az állatok hangulata jelentősen javult, nem mutattak stressz- reakciókat, és fel-alá szaladgáltak.
A kutatók a "boldog" egerekben megnövekedett citokin koncentrációt találtak: ez az anyag erősíti a test immunrendszerét, és általában fontos szerepet játszik az immunológiai reakcióknál. Emellett a citokin az agyban is hat, ott arra késztet bizonyos idegsejteket, hogy növeljék a szerotonin-termelést, márpedig a szerotonin az agy érzéseket irányító központjában boldogságérzetet vált ki.
A tudósok szerint ez azt mutatja, hogy az immunrendszer és az agy között nyilvánvalóan szoros kölcsönhatás áll fenn: "A baktérium a jelek szerint képes helyreállítani az immunrendszer egyensúlyát és növelni az agyban a szerotonin terhelést" - nyilatkozta Lowry. A kutató szerint a mostani eredmények nyomán lehetővé válhat a depresszió gyógyítása oltással. Ráadásul az immunrendszer erősítése csökkentheti az asztmás és allergiás megbetegedéseket is - írta a Die Welt című lap internetes kiadása.
(MTI-Panoráma)