A Kínai Orvostudományi Akadémia irányítása alá tartozó kórház kutatói az egészséges életmódot jellemző hat tényezőt, a nem dohányzást, az egészséges testsúly fenntartását, a megfelelő testmozgást, az alkoholfogyasztás visszaszorítását, a megfelelő zöldség- és gyümölcsfogyasztást, valamint a vörös húsok mérsékelt fogyasztását vizsgálták. A vizsgált alanyok 83,4 százalékánál volt megfigyelhető három-öt a felsorolt egészséges szokások közül, de mindössze 9,1 százalékuk tartotta magát az összeshez az életmódja kialakításában. 7,5 százalék pedig legfeljebb három egészséges szokást tartott be.
Az eredmények szerint a hat egészséges életmódbeli tényezőt betartók körében a rák kockázata 17 százalékkal alacsonyabb volt azokkal szemben, akik csak legfeljebb három tényezőre fordítottak figyelmet. A rák előfordulásának csökkenése pedig a betartott egészséges szokások számának növekedésével fordított arányban áll - írták a kutatók, akiknek a megfigyelései alapján minden egészséges szokás 6 százalékkal csökkentette a betegség kockázatát. Az egészséges életmód a legfontosabb tényező a tüdőrák és a végbélrák kockázatának csökkentésében, hiszen végbélrák esetében az esetek 31,9, májráknál pedig 47,4 százaléka volt betudható egészségtelen életmódi tényezőknek.
Ku Tung-feng, a kutatócsoport vezetője szerint eredményeik megerősítették az egészséges életmód fontosságát a rák kockázatának visszaszorításában. Ezt az összefüggést ugyan korábban számos nyugati társadalmakban végzett kutatás is igazolta már, de Kínában eddig kevés bizonyíték állt rendelkezésre.