Nem ismerik fel a bőrrákot a telefonok

Több telefonos applikációról is azt hirdetik, hogy segíthet felismerni a melanoma első jeleit. Az orvosok szerint azonban ezek a szoftverek távolról sem adhatnak pontos diagnózist, és sok beteget félrevezethetnek.

Számos olyan mobiltelefonos applikációt fejlesztettek már, amelynek fontos szerepe lehet az egészségünk megőrzésében. A lépésszámlálók és fitneszapplikációk mozgásra ösztönöznek, a kalóriatáblázatok segítenek ésszerűsíteni az étrendünket, de van olyan program is, ami figyelmeztet, ha fel kell keresnünk az orvosunkat vagy be kell venni a gyógyszereinket. Néhány olyan applikáció is letölthető továbbá, amely a leírása szerint segíthet felismerni az anyajegyben kialakuló elváltozásokat, a használatukkal pedig időben felismerhető a melanoma. Szakértők azonban óva intenek attól, hogy ezeknek a programoknak az eredményeire orvosi diagnózisként tekintsünk. Egy kutatás szerint ugyanis nem képesek felismerni a rosszindulatú elváltozásokat, így könnyen félrevezethetik a betegeket.

A leghasznosabb okoskütyük Ugyan már rengeteg olyan okostelefonos alkalmazás van, amely mobiltelefonra telepítve könnyebbé teszi az egészségre való odafigyelést, illetve a betegségek kezelését, olyan okoskütyük is szép számmal akadnak, amelyek fizikai valójukban, külön eszközként léteznek. A telefonnal ezek is kommunikálhatnak, de a lényeget szerkezetük rejti. Kattintson a részletekért!

Megbízhatatlanok a telefonos melanomaszűrők

Az Egészségügyi Világszervezet becslése szerint évente nagyjából 132 ezer melanomás és 2-3 millió nem festékes bőrdaganat alakul ki világszerte, a számuk pedig évről évre tovább növekszik. Ezeknél a daganattípusoknál különösen fontos a korai diagnózis, hiszen ekkor még a betegség jó eséllyel teljesen meggyógyítható. A bőrgyógyászok ezért is szokták hangsúlyozni a rendszeres szűrés és a gyakori önvizsgálat fontosságát is, illetve valóban nagyon hasznos lenne egy olyan applikáció, amely képes felismerni az anyajegyek rosszindulatú elváltozását. A Birmingham és a Nottingham Egyetem közös kutatása szerint azonban a letölthető mobiltelefonos applikációk nem képesek hatékonyan felismerni ezeket az elváltozásokat.

A telefonok nem képesek felismerni a daganatot. Fotó: Getty Images
A telefonok nem képesek felismerni a daganatot. Fotó: Getty Images

A kutatók szerint az elváltozások felismerésére használt telefonos algoritmusok nagyon bizonytalan eredménnyel dolgoznak, a tényleges diagnosztikai értékük pedig igen csekély. A legnagyobb veszélyük viszont az lehet, hogy félrevezetik a betegeket, akik egy fals negatív eredmény esetén úgy gondolják, nem szükséges bőrgyógyászati szűrővizsgálatra menniük. A melanomára pedig így csupán akkor derül fény, amikor a betegség már csak nagyon nehezen kezelhető.

Forrás: CNN

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

A felhőzet jelentősen csökken, egyre többfelé naposra fordul az idő. Egy-egy hózápor még nem kizárt. Az északnyugati szél kezdetben főleg a Győr-Szeged sávban többfelé lesz erős, helyenként viharos, majd a délután folyamán fokozatosan veszít erejéből, és estétől egyre nagyobb területen délire fordul. A legmagasabb nappali hőmérséklet 1 és 7 fok között várható. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra