Ez a járványoknál is halálosabb

Hivatalos becslések szerint évente mintegy 500 ezer ember veszíti életét olyan keringési rendellenességek miatt, amelyek a transzzsírokhoz köthetőek. Ez nagyobb probléma, mint számos járvány, különösen, hogy folyamatosan jelen van a világban.

Az Egyesült Nemzetek Szervezete a múltban elsősorban a fertőző betegségek megfékezésére törekedett, de most céljai között hangsúlyosan megjelent a krónikus betegségekhez kapcsolódó veszélyek elhárítása is. Az ENSZ szakosított szervezete, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a minap kiadott egy tervet, amely ahhoz nyújt segítséget, hogy a következő öt évben a világon mindenütt visszaszoruljanak a transzzsírok az élelmiszerek előállításában.

A sült és feldolgozott élelmiszerekben gyakran előforduló transzzsírok nagyon komoly fejfájást okoznak a közegészségügyi szakembereknek. Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főigazgatója kijelentette, hogy ezek a vegyületek annyi egészségkárosodást okoznak már, ami elérte a "krízisszintet", a fellépés ellenük pedig "az egyik legfontosabb küzdelem" jelenleg.

fánk
Halálosan finom

A közegészségügyi szakemberek úgy gondolják, hogy öt év alatt jelentős haladást lehet elérni, mert sok országban folyik a munka. Dánia volt az úttörő, ahol 15 évvel ezelőtt kezdték a transz-zsírok elleni fellépést, amit azóta több mint 40 magasabb jövedelmű ország (köztük Magyarország ) is követett, ezzel pedig a szív- és érrendszeri betegségeket okozó adalékanyagokat visszaszorították vagy száműzték az élelmiszerpiacról. A WHO most a közepes és az alacsony jövedelmű országokat próbálja meg rávenni a harcra - idézte a Time magazin Francesco Brancát , a WHO egészséges táplálkozással foglalkozó részlegének igazgatóját.

Helyettesíthetőek természetes anyagokkal

A mesterséges transzzsírok egészségtelen anyagok, amelyek akkor jönnek létre, amikor hidrogént adnak a növényi olajhoz, hogy szilárd halmazállapotot érjenek el vele. Sokáig így állították elő például a margarint. Az egészségügyi szakemberek szerint azonban a transzzsírok helyettesíthetőek természetes növényi olajokkal, például repceolajjal . Ráadásul - állítja Branca - a transzzsírok könnyen kihagyhatóak, hiszen nem javítják az élelmiszerek minőségét. (Transzzsírok a természetben is előfordulnak bizonyos húsokban és tejtermékekben.) A WHO ajánlása szerint az elfogyasztott kalóriák legfeljebb 1 százaléka származhat transzzsírokból.

Az egészségi problémák miatt az élelmiszeripari cégek is mindinkább arra törekszenek, hogy ezt a káros anyagot kihagyják a receptúrákból. Azokban az országokban, ahol még nem történt érdemi előrelépés, a WHO szerint valószínűleg új szabályozásra, jogszabályalkotásra lenne szükség a változások kikényszerítéséhez. "Felhívjuk az ágazatunkban működő élelmiszertermelőket, hogy tegyenek azonnali lépéseket. Készek vagyunk támogatni azokat a hatékony intézkedéseket, amelyek az iparilag előállított transzzsírok eltávolítására és az egyenlő versenyfeltételek megteremtésére irányulnak" - jelentette ki Rocco Rinaldi, a Nemzetközi Élelmiszer- és Italszövetség a főtitkára.

Sok jó ipari tulajdonság, borzasztó egészségi hatás

A transzzsírt tartalmazó ételek az 1950-es években kezdtek népszerűbbé válni, részben, mert akkori szakértők úgy vélték, hogy egészségesebbek, mint a disznózsír. Az élelmiszergyártók is kedvelték a mesterséges transzzsírokat, mert meghosszabbították a termékeik eltarthatóságát. Különösen sütemények, fánkok és egyéb sült ételek készültek velük. De a kutatások fokozatosan kiderítették, hogy a transzzsírok felborítják a koleszterinegyensúlyt a vérben, és növelik a szívbetegség kockázatát. Az egészségügyi szakemberek ma már azt állítják, hogy a transzzsírok a leginkább káros zsiradékok az élelmiszerellátásban.

A transzzsírsavak kétféle módon keletkeznek. Egyrészt a tejelő állatok bélflórájában található baktériumok szintetizálják, így megjelennek a tejzsírban, másrészt a telítetlen zsírsavakat tartalmazó olajok mesterséges hidrogénezése során. Az élelmiszeripar, illetve egyes cukrászatok és vendéglátóhelyek azért használják a transzzsírsavakat, mert megemelik a zsírok olvadáspontját, ezáltal a folyékony növényi olajokból szobahőmérsékleten könnyen kenhető szilárd vagy félszilárd termék gyártható, növelik a zsiradékok eltarthatóságát, lassítják az avasodást, ízstabilizáló hatásuk van, és a zsiradékok jobban bírják az ismételt hevítést. Részletek!

Magyarországon ugyan nincs szó a transzzsírok teljes kitiltásáról, de egy 2013-as EMMI-rendelet már jelentősen korlátozta a felhasználásukat, illetve a NÉBIH nyomon követi a szabályok betartását. A legfrissebb vizsgálati eredményeket pedig folyamatosan közzéteszik. Ezek alapján leginkább az édességekkel kell vigyázni, különösen a csokis és kakaós krémekkel töltött süteményekkel vagy a csokoládés bevonókkal készült termékekkel, mert ezek transzzsírtartalma esetenként kiugróan magas. De a gyorséttermi élelmiszerekben és a menzai sültekben is magas lehet e nem kívánatos anyagok aránya. Régebben a margarinok zöme is a veszélyes csoportba tartozott, de ma már a nagy gyártók olyan technológiákra álltak át, amelyek nem használnak transzzsírokat. Érdemes tehát megnézni a szívünk és a keringési rendszerünk érdekében, hogy a vizsgálati eredmények szerint mi biztonságos és mi nem .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra