Ijesztő, de az étrendünk miatt halhatunk meg

Nem eszünk elég egészséges ételt, ugyanakkor túl sok cukros italt, sót és feldolgozott húst fogyasztunk. Az eredmény, hogy évente körülbelül 11 millióan meghalnak a rossz étrend miatt.

A tekintélyes The Lancet orvosi folyóiratban megjelent új tanulmány mögött álló kutatók 195 országban vizsgálták az emberek étrendjét a saját felmérési adataik, valamint az értékesítési statisztikák és a háztartási kiadások adatai alapján. Ebből becsülték meg a rossz étrend hatását a betegségek, köztük a szívbajok, bizonyos rákos megbetegedések és diabétesz halálozási kockázatára. Más globális kockázati tényezőkkel (például a dohányzással és a kábítószerfogyasztással) összefüggő halálesetek számát is kiszámították az összehasonlíthatóság érdekében.

egészségtelen ételek
Halálosan vonzó ételekkel tömjük magunkat. Fotó: 123rf

"A tanulmány arra mutat rá, hogy a rossz étrend a világ legtöbb országában a halálesetek vezető kockázati tényezője. Az egészségtelen táplálkozás pedig károsabb, mint a dohányzás vagy a magas vérnyomás" - állítja Ashkan Afshin , a Washingtoni Egyetem egészségügyi mérésekkel és értékelésekkel foglalkozó intézetének (IHME) vezetője, a tanulmány szerzője.

Melyik országokban étkeznek a legjobban?

Izrael, Franciaország, Spanyolország és Japán - ezeken a helyeken a legalacsonyabb az étrendhez kapcsolódó betegségek aránya. "Általában az olyan országok szereztek jó helyezést a listán, ahol a mediterrán étrendhez állnak közelebb, s ahol nagyobb mennyiségű gyümölcsöt, zöldséget, magvakat és egészséges olajat (beleértve az olívaolajat és a halból származó omega-3 zsírsavat ) fogyasztanak. Ezekben az országokban a legalacsonyabb az étkezés miatti halálesetek száma" - mondta Afshin.

A kutató felhívta a figyelmet, hogy néha ugyanabban az országban meglehetősen szélsőséges normákat követnek. A lista 11-ik helyén álló Mexikóban például sok teljes kiőrlésű gabonát (kukorica tortillát) fogyasztanak, a teljes kiőrlésű gabonák pedig előnyösek. Másrészről Mexikóban fogyasztják a legtöbb cukorral édesített italokat. "Nehéz megmondani, hogy a teljes kiőrlésű gabonafélék előnyei mennyire kompenzálják a túl sok cukor miatti kockázatot, de ez a probléma számos országban látható."

A probléma leginkább azzal van, hogy sok ember szerte a világon nem képes megfizetni az egészséges ételeket. A világon 800 millió ember nem kap eleget enni, de eközben legalább 1,9 milliárd ember túlsúlyos , fontos megjegyezni, hogy az éhség és az elhízás egyaránt az alultápláltság jele, annak két formája. Ennek költségei pedig megdöbbentőek. Világszerte az alultápláltság évente 3500 milliárd dollárba kerül, a túlsúllyal és az elhízással kapcsolatos olyan rendellenességek miatt, mint a szív- és érrendszeri betegségek, illetve a 2. típusú cukorbetegség további 2000 milliárd dollárral toldja ezt meg.

Nem csak élelmiszerre van szükség

A megoldás nem egyszerű, mert a közelmúltban a PLOS One folyóiratban megjelent tanulmányban a University of Guelph kutatói bemutatták, hogy nincs elég gyümölcs és zöldség ahhoz, hogy mindenkinek jusson.

A European Journal of Epidemiology című szaklapban közölt tanulmányban a kutatók arra keresték a választ, hogy milyen összefüggés áll fenn az egészségtelen étrend és a kardiovaszkuláris betegségek okozta halálesetek között. A vizsgálatban szereplő 51 (európai, közel-keleti és közép-ázsiai) országból egy rangsort is összeállítottak annak alapján, hogy hol halnak meg a legtöbben, illetve a legkevesebben étrend okozta kardiovaszkuláris betegségekben. Magyarország nem áll jól. Részletek!

"Egyszerűen nem tudunk egészséges étrendet követni a jelenlegi globális mezőgazdasági helyzet miatt" - jelentette ki Evan Fraser , a Guelph Egyetem Arrell Élelmiszer Intézetének igazgatója. Szerinte túl sok zsírt, túl sok cukrot és túl sok keményítőterméket gyártunk. Tehát az élelmiszeripari vállalatok és a mezőgazdasági termelők is szerepet játszanak az élelmezési válságban. A szakember szerint globális szinten nincs összhangban a táplálkozási szükségletünk azzal, amit gyártunk.

A Lancetben megjelent tanulmány szerzői ezért azt mondják, hogy szerintük koordinált, globális erőfeszítésekre van szükség a táplálkozási igények kielégítése érdekében. Úgy vélik, hogy az étrend javítása nem lesz könnyű: számos kezdeményezésre lehet szükség, beleértve a táplálkozással kapcsolatos oktatást és az egészséges élelmiszerekhez való jobb hozzáférés megteremtését, valamint a mezőgazdasági termelés újragondolását.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra