Ilyen egy hét sötétségben

Kelet-Csehországban, Ostravától délre található Čeladná település, ahol egy rehabilitációs központban a standard gyógyítás részét képezi a sötétségterápia, amely hét napig tartó fénymegvonással gyógyít.

A sötétségterápiával a Beszkid Rehabilitációs Központban olyan alacsony szintű krónikus betegségeket gyógyítanak, amelyeket a nyugati orvoslás nem tudott eredményesen kezelni. Van itt krioterápiás kamra, sőt fából és csontból emelt gyógyítópiramis is. És itt működik a Vila Mátma, avagy a Sötétség Villa, ahol a pácienseket hét napra elzárják a fénytől - mondta el a The Atlantic folyóiratnak Marek Malůš pszichológus, a gyógyító technika kutatója.

sötétség
A fényhiány pozitív hatással is lehet a szervezetre, de nem tisztázott ennek folyamata

A sötétben a betegeknek nincs sok dolguk. És ez is a lényeg - többé-kevésbé. A páciensek alszanak, edzenek, meditálnak, esznek és tisztálkodnak. Vagy néha írnak, rajzolnak, faragnak, hangszeren játszanak, de mindezt teljes sötétségben. Ha nem férnek hozzá a telefonjukhoz vagy az internethez - vagy akár egy órához vagy naptárhoz -, akkor hajlamosak sok időt tölteni a gondolataikkal, és alkalmanként beszélgetni egy terapeutával. Nem ritkán a páciensek intenzív audiovizuális tapasztalatokat élnek át, valószínűtlenül élénk álmokat vagy hipnagóg látomásokat (olyan mikroálmokat, amelyek az ébrenlét és az alvás közötti mezsgyén jelennek meg), amelyek lehetnek kellemesek, de kifejezetten félelmetesek is.

Csak elméletek

Hogy a terápia hogyan működik, arról főleg csak elméletek vannak. Az biztos, hogy számos embert hatásosan kezeltek vele, de a gyógyulási folyamat egyelőre nem dokumentált. Van olyan elképzelés, hogy akik a sötétben hosszabb időt töltenek, megnövelik szervezetükben a melatoninhormon szintjét. Erről tudjuk, hogy az alvásszabályozáshoz és számos más fiziológiai folyamathoz kapcsolódik, beleértve a szív- és érrendszeri működést, a reproduktív ciklusok és a rák kialakulását. Malůš és kollégája, Pavol Švorc elindítottak egy tanulmányt a Kozlovicei Sötétterápiás Központban, hogy megmérjék az eljárás hatását a melatonin - és a kortizolszekrécióra.

Nyilvánvaló, hogy az éjszakai mesterséges világítás elnyomja a melatonint, amely elméletileg elkerülhető a sötétségterápia során. A pihenés folyamatait vizsgáló korábbi kutatások azonban nem szolgáltatnak ezt alátámasztó bizonyítékot, azaz hogy a tartós fénymegvonás növelné a melatonin mennyiségét, amelyet a tobozmirigy választ ki. Švorc szerint végső soron nem tudják, hogy mire számíthatnak, mert korábban senki nem végzett sötétterápiás kutatásokat.

A belső óra függetlensége

David Blask, a Tulane Egyetem orvosi karának vezető kutatója szerint nem igaz, hogy a hosszú sötétségnek kitett emberekben megemelkedne a melatoninszint. A melatonintermelés ritmusát szabályozó belső óra ugyanis önállóan működik anélkül, hogy a fény és a sötétség hatna rá - legalábbis részben, mert a melatoninszekréciót elnyomhatja a fénykibocsátás, a fény és a sötét pedig szép lassan átállíthatja a belső órát. Akik a átesnek a fénymegvonáson, a hormontermelés csúcsát előbb vagy később tapasztalják meg az adott napon belül, azaz máshogy érzik majd magukat, mint megszokták. De a szabadon futó (nem szinkronizált) melatoninritmus nem egészséges az emberi szervezet számáéra - állítja Blask.

Korábban több elképzelés is született arról, hogy aki elveszíti az egyik érzékszervét, annak a többi érzékszerve kifinomultabbá válik. Neurológusoknak most sikerült bizonyítani, hogy így tulajdonképpen "tréningezhetjük" is magunkat. Részletek!

Debra Skene kronobiológus, aki a Surrey Egyetemen a vakok cirkadián ritmuszavarával kapcsolatos betegségeit kutatja, azt állítja, hogy nincs bizonyíték rá, hogy a vakok bármennyivel is több melatonint termelnének, mint a látó emberek. Mindezek ellenére Malůš 2011 óta tartó vizsgálatai azt mutatják, hogy a sötétterápiának vannak pszichológiai következményei. Sikerült igazolnia, hogy a folyamatból kilépő páciensek esetében a depresszió és a szorongás szignifikánsan alacsonyabb, mint a pihenő megkezdése előtti héten. Ezért a kutató különösen ígéretesnek látja a "terapie tmou" alkalmazását a pszichoterápia segítésében. "Ebben az állapotban az elme sokkal nyugodtabb. Erősebb a koncentráció, szinte mindent át lehet gondolni, a tudattalan elme spontán a felszínre kerülhet a sötétben."

A sötétterápia hozhat bizonyos előnyöket, de komoly kockázatai is lehetnek. Vannak, akik nehezen viselik az egyhetes időtartamot. Habár itt nincsenek elszigetelve az emberek, hiszen van, akivel beszélgethetnek (ami nem ugyanaz, mint a büntetésből sötétzárkába helyezett rabok esete), mégis megjelenhetnek pszichés kockázatok. Ezért a terápiára jelentkezőket komolyan megszűrik, és aki pszichés szempontból erősen instabil, vagy súlyos krónikus betegséggel küzd, szívproblémái vannak, vagy más ok miatt kockázatosnak bizonyul, nem mehet be a fénytől elzárt környezetbe.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra