Koronavírus: a legrosszabb forgatókönyv a vakcinákról

A WHO előrejelzése szerint a koronavírus-fertőzés szempontjából legnagyobb veszélynek kitett embereknek évente szükségük lehet emlékeztető oltásra - írja a Reuters.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) előrejelzése szerint azoknak, akik a koronavírus-fertőzés egészségügyi kockázatait tekintve veszélyeztetett csoportba tartoznak - az idős emberek, a krónikus betegséggel küzdők, és akiknek egészségi állapota ezt indokolja - évente kell majd emlékeztető oltáson átesniük ahhoz, hogy a különféle koronavírus-változatokkal szemben is védettek legyenek - ismertette egy belső dokumentumra hivatkozva a Reuters. A többieknek elég lehet kétévente egy emlékeztető oltás. A dokumentumból nem derül ki, hogy a szervezet mi alapján jutott erre a következtetésre, de a vakcinázásra vonatkozó legvalószínűbb forgatókönyv továbbra is számol újabb vírusváltozatok felbukkanásával, és azzal, hogy a koronavírus elleni vakcinákat ezek függvényében akár évente kell majd fejleszteni.

vakcinagyártás
Számos körülmény befolyásolhatja a koronavírus elleni vakcinák gyártását. Fotó: Getty Images

A két nagy mRNS-vakcinagyártó, az amerikai Moderna és Pfizer , valamint utóbbi német partnere, a BioNTech is úgy véli: az oltottaknak hamarosan emlékeztető oltásra lehet szükségük, hogy fennmaradjon a védőoltások kiváltotta magas szintű immunitás. Ám az erre vonatkozó bizonyítékok még mindig nem egyértelműek.

Úgy tűnik, hogy a legyengített kórokozót tartalmazó védőoltások hatására olyan immunválasz alakulhat ki, amely más fertőzésekkel, például akár az új típusú koronavírus okozta COVID-19-cel szemben is védelmet nyújthat. Ez azért különösen jó hír, mert a Magyarországon kötelező gyermekkori oltások egy részében gyengített kórokozók vannak. Részletek!

A Reuters által idézett dokumentum arra is kitér, hogy jövőre 12 milliárd adag COVID-19 vakcinát állíthatnak elő világszerte, ami valamivel több, mint a Gyógyszergyártók és Gyógyszergyártói Szövetségek Nemzetközi Szervezete által előrejelzett 11 milliárd adag. De nem sokkal, ugyanis a prognózis szerint az esetleges gyártási problémák, az egyes szabályozási és jóváhagyási kérdések hátráltathatják a jövő évi vakcinaellátást.

A legrosszabb forgatókönyv

Eddig világszerte több mint 2,5 milliárd adag koronavírus elleni védőoltást adtak be, főként a gazdag országokban, ahol jellemzően a lakosság több mint fele kapott már legalább egy dózist valamelyik vakcinából, míg a szegényebb országokban általában csak a lakosság egy százalékát - vagy ennél is kevesebb embert - sikerült beoltani - a védőoltások méltányos elosztásáért felelős GAVI Vakcinaszövetség szerint.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A WHO globális oltási stratégiájának meghatározásához több lehetséges forgatókönyv is létezik. A legpesszimistább előrejelzés szerint az átoltottságot illetően tovább mélyülhet a szakadék az egyes országok között: a hamarosan esedékessé váló emlékeztető oltások miatt a szegényebb országok ismét a sor végére szorulhatnak.

A legrosszabb forgatókönyv szerint az új oltásokra vonatkozó szigorú szabályozás és a már meglévőkkel kapcsolatos gyártási problémák miatt a vakcinatermelés jövőre 6 milliárd adagra korlátozódhat. A legoptimistább előrejelzés szerint viszont - amennyiben az összes, jelenleg a humán klinikai vizsgálatok harmadik fázisában járó potenciális oltóanyagot engedélyeznék, és a gyártási kapacitást is sikerülne felpörgetni - ez akár 16 milliárd adag is lehet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra